Ana Maria Groza este cel mai bun sportiv din Alba - Revista presei locale

0

Presa locală de astăzi scrie despre evenimentul care a încheiat anul sportiv albaiulian. La "Gala Sportului" s-au adunat şi au fost premiaţi cei mai buni sportivi din judeţul Alba în 2009. Ana Maria Groza a fost desemnată cel mai bun sportiv din judeţ.

La fel ca şi anul trecut atleta Ana Maria Groza a fost desemnată cel mai bun sportiv din judeţ, pe locurile următoare fiind clasaţi mărşăluitoarea Ana Rodean respectiv karateka Alexandru Stan. Ana Maria Groza (marş, CS Unirea Alba Iulia, antrenor Horea Ştef) - 123 puncte: llocul 16 la Campionatul Mondial de marş (20 km), locul 1 individual şi locul 1 cu echipa României la Campionatul Balcanic de marş, locul 2 individual şi locul 1 echipe la Campionatul Naţional de marş (iarnă, 20 km), locul 2 individual şi locul 1 echipe la Campionatul Naţional de marş (vară, 20 km), participare la Cupa Europei de marş.

Ana Rodean (marş, CS Unirea Alba Iulia, antrenor Gabriel Avram) - 92,66 puncte: llocul 12 la Jocurile Mondiale Universitare, locul 3 individual şi locul 1 cu echipa României la Campionatul Balcanic de marş, locul 3 individual şi locul 1 echipe la Campionatul Maţional de marş    (iarnă, 20 km), locul 5 individual şi locul 1 echipe la Campionatul Naţional de marş (vară, 20 km), locul 4 echipe la Campionatul Naţional de semimaraton, locul 2 echipe la Campionatul Naţional de alergare montană, participare la Cupa Europei de marş. Unirea