Romania nu va rediscuta cu Ungaria Legea statutului
0Autoritatile romane nu intentioneaza si nu iau in considerare posibilitatea de a renegocia sau suspenda memorandumul de intelegere referitor la aplicarea Legii statutului, semnat in decembrie 2001, a
Autoritatile romane nu intentioneaza si nu iau in considerare posibilitatea de a renegocia sau suspenda memorandumul de intelegere referitor la aplicarea Legii statutului, semnat in decembrie 2001, a declarat, joi, secretarul de stat in MAE roman, Cristian Diaconescu. Secretarul de stat s-a intalnit, joi, cu omologul sau slovac, Jaroslav Chlebo. Partea romana considera ca memorandumul de intelegere trebuie aplicat prin amendarea sau modificarea legii maghiare pana in 26 iunie 2002. "Aceasta este solutia europeana, care a fost recomandata si de Comisia de la Venetia", a spus Diaconescu.























































