Recompensa de 12.000 euro pentru tablourile furate la Oslo
0Revista norvegiana Se og Hoer, specializata in informatii inedite din viata starurilor, a promis, marti, o recompensa de 100.000 de coroane norvegiene (circa 12.100 euro) pentru recuperarea celor doua
Revista norvegiana Se og Hoer, specializata in informatii inedite din viata starurilor, a promis, marti, o recompensa de 100.000 de coroane norvegiene (circa 12.100 euro) pentru recuperarea celor doua tablouri de Edvard Munch furate duminica dintr-un muzeu, relateaza AFP. "Dorim foarte mult ca cele doua tablouri sa fie inapoiate intacte Muzeului Munch din Oslo", a explicat redactorul-sef al publicatiei, Odd Johan Nelvik, in editia de marti. "Sper ca, datorita recompensei, Se og Hoer sau politia vor primi informatii despre locul unde se afla picturile", a adaugat el. Tablourile sunt prea cunoscute pentru a putea fi vandute pe piata operelor de arta. Prin urmare, expertii considera ca indivizii care le-au furat vor sa obtina o recompensa. Conform unor estimari, valoarea tablourilor "Strigatul" si "Madona", care nu aveau asigurare de furt, ar putea atinge suma de 100 milioane de dolari.























































