Recompensa de 12.000 euro pentru tablourile furate la Oslo

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Revista norvegiana Se og Hoer, specializata in informatii inedite din viata starurilor, a promis, marti, o recompensa de 100.000 de coroane norvegiene (circa 12.100 euro) pentru recuperarea celor doua

Revista norvegiana Se og Hoer, specializata in informatii inedite din viata starurilor, a promis, marti, o recompensa de 100.000 de coroane norvegiene (circa 12.100 euro) pentru recuperarea celor doua tablouri de Edvard Munch furate duminica dintr-un muzeu, relateaza AFP. "Dorim foarte mult ca cele doua tablouri sa fie inapoiate intacte Muzeului Munch din Oslo", a explicat redactorul-sef al publicatiei, Odd Johan Nelvik, in editia de marti. "Sper ca, datorita recompensei, Se og Hoer sau politia vor primi informatii despre locul unde se afla picturile", a adaugat el. Tablourile sunt prea cunoscute pentru a putea fi vandute pe piata operelor de arta. Prin urmare, expertii considera ca indivizii care le-au furat vor sa obtina o recompensa. Conform unor estimari, valoarea tablourilor "Strigatul" si "Madona", care nu aveau asigurare de furt, ar putea atinge suma de 100 milioane de dolari.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite