Judeţ cu judeţ: În Oradea nu mai funcţionează oficial niciun magazin de etnobotanice
0
Şinele de tramvai din oraşul Botoşani se deteriorează din cauza căldurii. Un elev de 16 ani din Târgu-Jiu a vrut să se sinucidă în acelaşi mod în care şi-au mai pus capăt zilelor doi liceeni din oraş. Primăria Slatina plăteşte o excursie pentru 36 de elevi care vor merge la Disneyland în Paris. Şeful Poliţiei Timiş, Gheorghe Popescu, a fost filmat în timp ce trecea pe culoarea roşie a semaforului.
ALBA. Singura stână ecologică din ţară nu are cioban. Stâna de la Pianu de Jos este râvnită de doi ciobani, dar numai unul dintre ei a încheiat contract de închiriere cu Primăria. Dreptul de folosinţă va fi stabilit în instanţă.
ARAD. Un tânăr de 28 de ani a fost găsit carbonizat ieri într-o casă din localitatea Gurba. Localnicii au chemat pompierii şi au comunicat la 112 că în locuinţă nu se află nicio persoană. Autorităţile au stabilit ulterior că victima stătea în chirie.
ARGEŞ. Hoţii de fier vechi au furat, în ultimele zile, 140 de metri de conducte care au aparţinut CET Sud Piteşti. Unitatea s-a închis în urmă cu un an, iar în acest interval hoţii au furat aproape 2.500 de metri de conducte.
BACĂU. Un elev care a absolvit clasa a VI-a trebuie să repete a V-a. Cristian Gabriel Strat s-a mutat de la o şcoală din Bacău la Podiş fără ca părinţii să facă cererea oficială de transfer. Astfel, la şcoala din Bacău el figurează repetent.
BIHOR. În Oradea nu mai funcţionează niciun magazin de etnobotanice. Toate au fost închise după controalele făcute de o echipă mixtă formată din poliţişti, inspectori şi reprezentanţi de la Prefectură.
BISTRIŢA-NĂSĂUD. Fost secretar de stat la Ministerul Turismului, bistriţeanul Ioan Andreica este acuzat de trafic de influenţă. Săptămâna trecută, procurorii au ridicat documente de la firma sa din Bistriţa-Năsăud şi de la Consiliul Judeţean.
BOTOŞANI. Şinele de tramvai din oraşul Botoşani se deteriorează din cauza căldurii. Pe strada Primăverii, traseul 102 a fost suspendat o jumătate de zi deoarece şina a ieşit din canal şi vagoanele ar fi putut deraia.
BRAŞOV. Un nou patinoar artificial la Braşov. Reprezentanţii Consiliului Judeţean au aprobat achiziţionarea unui patinoar mobil pentru complexul de agrement de sub Tâmpa. Investiţia este de aproape 2,5 milioane de lei.
BRĂILA. La Teatrul „Maria Filotti" din Brăila începe astăzi Festivalul-Concurs de Teatru Şcolar „I. L. Caragiale" la care participă elevi din 12 localităţi. Evenimentul se încheie la 11 iunie.
BUZĂU. Arestat pentru că şi-a violat fiica. Gheorghe Stoian ( 43 de ani), din satul Buda - Crăciuneşti, mai fusese condamnat în 2009, tot pentru incest, după ce şi-a agresat sexual două dintre fete. În mai a ieşit din închisoare.
CARAŞ-SEVERIN. Interlopul Marius Drăgan şi locotenenţii acestuia rămân în libertate din cauza lipsei procedurii de citare constatate ieri de magistraţii de la Oraviţa. Ei sunt cercetaţi pentru trafic de ţigări, de migranţi şi înşelăciune.
CĂLĂRAŞI. Comunele Chiselet, Curcani, Spantov Dragoş Vodă şi Dragalina sunt localităţile din judeţ care au cei mai mulţi şomeri. În judeţ, aproape 6.500 de persoane nu au loc de muncă.
CLUJ. Peste 1.300 de persoane au asistat marţi seară la proiecţia de la Castelul Banffy de la Bonţida, din cadrul Festivalului Internaţional de Film Transilvania. Spectatorii au văzut pelicula „Odessa în flăcări" (1942), în regia lui Carmine Gallone.
CONSTANŢA. Reprezentanţii Forţelor Navale ale Statelor Unite ale Americii au dotat Spitalul Judeţean cu lenjerii de pat, grupuri operatorii, prosoape, periuţe de dinţi şi aparate de ras.
COVASNA. Opt voluntari vor patrula pe biciclete în Şugaş-Băi şi Vâlcele, cunoscute zone de picnic, şi le vor atrage atenţia localnicilor şi turiştilor să arunce deşeurile în locurile special amenajate.
DÂMBOVIŢA. O avocată din Baroul Dâmboviţa a fost deferită justiţiei. Adriana Stănoaia este acuzată de 45 de fapte de trafic de influenţă după ce a primit sume între 1.500 şi 3.000 de euro pentru a interveni asupra unor funcţionari ANL.
DOLJ. Peste 200 de cereri s-au înregistrat în prima săptămână de la lansarea Programului „Casa Verde". Solicitanţii pot obţine între 6.000 şi 8.000 de lei pentru montarea de panouri solare şi centrale cu pelete sau rumeguş.
GALAŢI. Secretara Grupului Şcolar din localitatea Tudor Vladimirescu este acuzată că s-a folosit de copii ale buletinelor profesorilor pentru a obţine credite de la bănci. Dascălii au depus plângere după ce au fost somaţi de bănci să plătească ratele restante. Valoare creditelor făcute de Kati Coman este de 19.000 de lei. Poliţia a deschis o anchetă.
GIURGIU. Autorităţile bulgare vor monta o barieră în Punctul de Trecere a Frontierei Ruse unde vor încasa taxa de pod care se plătea la ghişeele din vamă. Mulţi şoferi treceau de vamă fără să achite taxa de 2 euro.
GORJ. Un elev de 16 ani din Târgu-Jiu a vrut să se sinucidă în acelaşi mod în care şi-au pus capăt zilelor doi liceeni. Poliţiştii l-au găsit pe băiat când ducea un ghiozdan plin cu pietre cu care voia să se arunce în râul pentru că a rămas corigent.
HARGHITA. Aproape 86% din medicii de familie din judeţ nu au semnat, până ieri, actele adiţionale cu Casa de Asigurări de Sănătate. De azi, majoritatea medicilor vor consulta pacienţii contra cost.
HUNEDOARA. Fostul şef al Direcţiei Agricole Hunedoara, Ion Simion, a fost condamnat definitiv la doi ani de închisoare cu suspendare. Simion a fost acuzat de abuz în serviciu şi instigare la comiterea aceleiaşi infracţiuni.
IALOMIŢA. Bani pentru copiii cu dizabilităţi neuro-psihice. Centrul de recuperare din Slobozia, de care beneficiază aproape 300 de persoane, va primi o finanţare de 70.000 de euro de la buget.
IAŞI. Peste 80 de persoane au plătit cel puţin 3.000 de euro pentru amenajarea unei mansarde, dar Teodor Coman a luat banii şi nu a construit nimic. Una dintre victime a ajuns la Spitalul de Psihiatrie după ce a rămas şi fără bani, şi fără casă.
ILFOV. Poliţiştii şi comisarii Gărzii Financiare din Ilfov au descoperit ieri, în mai multe depozite de la marginea Capitalei, tone de cosmetice, haine, încălţăminte şi tutun contrafăcute.
MARAMUREŞ. Lista medicilor care consultă gratuit este secretă. Conducerea Casei de Asigurări de Sănătate nu vrea să dea publicităţii numele celor 22 de medici de familie care au semnat contractul.
MEHEDINŢI. Beat criţă în clasă. Inspectoratul Şcolar a deschis o anchetă la şcoala din comuna Hinova după ce un elev s-a îmbătat şi a fost dus de la ore la spital. Băiatul de 12 ani a rămas internat.
MUREŞ. Festivalul Medieval de la Sighişoara va dura cinci zile faţă de trei câte erau până acum. Ediţia din acest an se va desfăşura între 27 şi 31 iulie şi va avea ca temă eroul medieval, „după o poveste legendară cu Vrăjitorul Merlin, Regele Arthur şi Cavalerii Mesei Rotunde". Spectatorii vor asista la parade, turniruri şi lupte medievale.
NEAMŢ. Zilele oraşului Piatra Neamţ vor dura cu două zile mai mult decât se preconiza. Edilii au alocat 30.000 de lei pentru concertele şi concursurile care vor avea loc între 22 şi 26 iunie.
OLT. La Disneyland, pe banii Primăriei. 36 de elevi de la şcoli din Slatina, câştigători ai unui concurs de cultură generală, vor merge în parcul de distracţii din Paris. Autorităţile au alocat 280.000 de lei pentru excursie.
PRAHOVA. Cămătar prins în flagrant. Octavian Dumitru (51 de ani) a pretins şi a primit 4.000 de lei de la administratorul unei firme din Ploieşti. Banii reprezentau o pretinsă datorie neonorată, după ce, în prealabil, el ameninţase familia victimei.
SATU MARE. Bani europeni pentru festivaluri gastronomice. Judeţele Satu Mare şi Szabolcs-Szatmar-Bereg (Ungaria) vor primi 150.000 de euro pentru promovarea gastronomiei. În weekend va avea loc primul festival, în staţiunea Sosto.
SĂLAJ. Mai puţine administraţii financiare. Fiscul a anunţat ieri că de la 15 iulie se vor desfiinţa centrele din comunele Hida, Crasna, Ileanda şi Sărm unde se puteau plăti impozitele şi taxele.
SIBIU. Peste 100 de autoturisme de la principalii dealeri auto sunt expuse, până duminică, în Piaţa Mare Sibiu, la a IV-a ediţie a expoziţiei „Maşinăria". Cea mai scumpă maşină costă 110.000 de euro.
SUCEAVA. Lenjeria Spitalului Judeţean Suceava a ars în autoutilitara care o transporta marţi seară la Bârlad pentru a fi spălată.Pompierii cred că incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit.
TELEORMAN. Un preot intră în greva foamei. Dragoş Ivănescu a fost mutat de la Biserica din Buzescu şi face greva foamei pentru ca Episcopia să asculte dorinţa sătenilor care s-au revoltat împotriva celor doi fraţi preoţi Moşu, rămaşi în comună.
TIMIŞ. Şeful Poliţiei Timiş, Gheorghe Popescu, a fost filmat în timp ce trecea pe culoarea roşie a semaforului. Incidentul a fost surprins marţi după-amiază de reporterii „Adevărul de Seară Timişoara".
TULCEA. Astăzi se inaugurează primul centru de terapie comportamentală pentru copiii cu autism din Tulcea. Centrul va avea o echipă de cinci terapeuţi. În Tulcea sunt înregistraţi 40 de copii cu autism.
VASLUI. Zece medici de familie din oraşul Vaslui au renunţat la proteste şi au acceptat să semneze noul contract-cadru cu Casa de Asigurări de Sănătate. Pacienţii acestora pot să primească reţete gratuite şi trimiteri la medici specialişti.
VÂLCEA. Peste 100 de actuali şi foşti poliţişti au câştigat în instanţă drepturi salariale în valoare totală de 575.000 de lei. Suma reprezintă remuneraţia cuvenită pentru zilele de weekend, sărbătorile legale şi pentru orele suplimentare.
VRANCEA. Colegiul farmaciştilor din judeţ condiţionează semnarea contractului cu Casa de Asigurări de Sănătate de achitarea datoriilor. Debitele CAS către farmacii ajung la aproape 50 de milioane de lei.