Cultele din Transilvania cer retrocedarea urgenta a proprietatilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Reprezentantii unor biserici istorice din Transilvania au semnat, recent, la Oradea, o declaratie comuna prin care solicita statului roman "retrocedarea de urgenta a bunurilor bisericesti". Declaratia

Reprezentantii unor biserici istorice din Transilvania au semnat, recent, la Oradea, o declaratie comuna prin care solicita statului roman "retrocedarea de urgenta a bunurilor bisericesti". Declaratia comuna este semnata de reprezentanti ai cultelor romano-catolic, greco-catolic, reformat, evanghelic, evanghelic-luteran si unitarian. Potrivit documentului, reprezentantii bisericilor solicita Guvernului Romaniei "sa modifice legislatia actuala referitoare la restituirea imobilelor conform principiului "restitutio in integrum", asa cum a fost solicitat prin rezolutia Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, sa modifice legislatia actuala in asa fel inca perioada de cinci ani de folosire a imobilelor bisericesti de catre institutiile publice sa fie redusa la un an si sa ofere despagubiri echitabile pentru bunurile demolate". De asemenea, statului roman i se mai cere "sa stabileasca valoarea chiriei la pretul pietei pentru imobilele folosite de institutiile statului si sa inceteze practica prin care se cere compensarea materiala de la cultele religioase pentru lucrarile executate la imobilele confiscate de stat dupa anii 1940".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite