Ministrul Educaţiei: Studenţii ar putea beneficia de credite de studii din partea statului, în următorul an universitar
0
Ministrul Educaţiei Sorin Cîmpeanu a anunţat că ministerul lucrează la un proiect pentru acordarea de credite de studii, într-un sistem asemănător cu cel care se practică în străinătate. Astfel, începând cu anul universitar următor, cei care doresc să studieze în România ar putea accesa împrumuturi de 10.000 de euro, în condiţii preferenţiale.
Sumele care vor putea fi accesate se ridică în medie la 10.000 de euro, iar termenul de rambursare ar putea fi de până la 7 ani.
„Putem să oferim credite de studii în valoare medie de 10.000 de euro pentru 700 de studenţi din România pe an. Prima condiţie, după modelul altor agenţii de credite, este de a studia în România. În proiect sunt incluse o perioadă de graţie pentru rambursare şi dobânzi preferenţiale”, a declarat Sorin Cîmpeanu la festivitatea de deschidere a anului universitar la Universitatea Politehnica din Bucureşti.
Ministrul a precizat că proiectul ar putea fi implementat până la începutul următorului an universitar.
Agenţia de Credite şi Burse de Studii este în pom
Totuşi, studenţii au semnalat recent că Agenţia de Credite şi Burse de Studii nu poate schimba situaţia studenţilor defavorizaţi şi rămâne doar o altă instituţie cu angajaţi şi proceduri, dacă nu va fi elaborat şi propus spre aprobare un regulament de funcţionare.
Agenţia de Credite şi Burse de Studii (ACBS), înfiinţată în 2009, prin Hotărâre de Guvern, ar trebui să asigure accesul cetăţenilor români la studii în străinătate, în vederea formării şi specializării, precum şi managementul sistemului de creditare pentru studenţii din instituţiile de învăţământ superior de stat şi particular acreditate, care urmează studii universitare de licenţă şi de masterat la zi.
De asemenea, ACBS ar trebui să asigure accesul elevilor, studenţilor, al absolvenţilor instituţiilor de învăţământ acreditate, al personalului didactic titular în învăţământ şi al altor categorii de beneficiari la bursele de studii oferite Ministerului Educaţiei de Guvern, de autorităţi publice, fundaţii, donatori, de diferite state, în cadrul acordurilor bilaterale de colaborare sau în mod unilateral, precum şi la bursele provenite din programe guvernamentale şi internaţionale.
Însă Uniunea Naţională a Studenţilor din România atrage atenţia că ACBS are printre atribuţii şi elaborarea şi propunerea spre aprobare Guvernului, prin Ministerul Educaţiei, a normelor metodologice de constituire a fondului de creditare, metodologia privind cuantumul şi condiţiile de acordare şi rambursare a creditelor, alte reglementări necesare organizării şi funcţionării sistemului de creditare.