Vinurile şi prunele moldoveneşti ar putea ajunge pe piaţa din Canada

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Viceministrul
Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vlad Loghin, se află într-o vizită de
lucru în Canada. FOTO: gov.md
Viceministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vlad Loghin, se află într-o vizită de lucru în Canada. FOTO: gov.md

Prunele şi vinurile din Republica Moldova ar putea ajunge pe piaţa de desfacere din Canada, aşa spune Viceministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vlad Loghin, care se află în aceste zile într-o vizită de lucru în Canada.

În cadrul primei întrevederi la sediul central al Agenţiei Canadiene pentru Siguranţa Alimentelor din Ottawa, viceministrul moldovean a discutat cu Şeful Direcţiei Biosecuritate a Plantelor şi Silvicultură, Gregory Wolff, subiecte de interes comun, inclusiv procedurile necesare demarării controlului fitosanitar în scopul autorizării importului de prune din Republica Moldova.

În acest scop, reprezentantul Agenţiei Canadiene, a confirmat disponibilitatea pentru demararea procesului de expertiză fitosanitară şi a încurajat partea moldovenească să urgenteze pregătirea şi expedierea în adresa partenerilor canadieni a întregului pachet de informaţii solicitate anterior de CFIA.

Despre importul vinurilor moldoveneşti în Canada, viceministrul a discutat în cadrul intrevederii cu reprezentanţii Societăţii de Stat pentru Alcool din Quebec  (SAQ), cu sediul la Montreal, a cincea cea mai mare companie din lume după volumul băuturilor importate. Cca 80% din băuturile aduse pe piaţa locală de SAQ constituie vinuri, consumătorii din Quebec fiind cunoscuţi prin cultura tradiţională a consumului de vinuri faţă de alte subiecte federale ale Canadei.

Reprezentanţii SAQ au comunicat delegaţiei din ţara noastră despre faptul că trei mărci de vinuri din Republica Moldova au trecut cu succes prima etapă de selectare desfăşurată de SAQ şi, după îndeplinirea formalităţilor necesare, urmează a fi suspusă unei expertize organoleptice, care va permite ulterior, livrarea primului lot  de vinuri moldoveneşti pe piaţa din Quebec.

Programul vizitei viceministrului Vlad Loghin, organizat cu suportul Ambasadei Republici Moldova în Canada, prevede în continuare, o serie de  întâlniri cu potenţialii importatori de produse agroalimentare din Republica Moldova.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite