VIDEO Angela Merkel cere un nou tratat care să permită „mai multă Europă” în Uniune
0
Cancelarul german Angela Merkel a cerut un nou tratat pentru revizuirea bazei juridice a Uniunii Europene, dar partenerii UE s-au arătat aproape dezinteresaţi de propunerea ei, informează publicaţia „Der Spiegel”. "Guvernul federal al Germaniei vrea să înainteze integrarea europeană. Am convocat o şedinţă cu liderii statului şi ai Guvernului pentru a stabili o nouă bază legală pentru UE”.
Consilierul pe Afaceri Externe al lui Merkel, Nikolaus Meyer-Landrut, a pornit discuţii pe tema integrării în UE la Bruxelles şi aşteaptă să stabilească o dată pentru summit-ul din decembrie.
„O dată pentru o asemenea reuniune trebuie să fie stabilită în cadrul unei întâlniri la summitul prevăzut în decembrie", scrie săptămânalul Der Spiegel, potrivit căruia una dintre ideile avansate de către Berlin ar fi legată de rolul Curţii Europene de Justiţie (CEJ), care „ar putea, spre exemplu, să primească dreptul să supravegheze bugetele statelor membre şi să îi pedepsească pe care creează deficit".
„Dar propunerea nu a creat prea mare vâlvă în rândul statelor membre, la o adunare de zece miniştri, iar majoritatea a respins ideea unei asemenea şedinţe cu liderii de stat pentru propunerea lui Merkel, avansată de către ministrul german Guido Westerwelle"”, continuă sursa citată.
De mai multe luni, Angela Merkel insistă asupra necesităţii a "mai multă Europă", cu scopul de a răspunde sfidărilor ridicate de către criza euro.
„Există de asemenea etape către un nivel mai mare de integrare care vor necesita schimbări în Tratatul (UE). Nu am ajuns acolo, dar nu trebuie să existe tabuuri", a declarat ea la sfârăitul lui mai, în cursul unui summit al ţărilor riverane de la Marea Baltică.