Români, victime ale accidentelor rutiere în Italia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un pieton român de 48 de ani a murit sâmbătă noaptea într-un accident provocat de un tânăr care circula cu o viteză peste limita legală. Românul, aflat în stare de ebrietate, umbla pe

Un pieton român de 48 de ani a murit sâmbătă noaptea într-un accident provocat de un tânăr care circula cu o viteză peste limita legală. Românul, aflat în stare de ebrietate, umbla pe marginea şoselei într-o localitate din apropierea Cremonei, când a fost lovit de maşina italianului, care ulterior a fugit de la locul accidentului.

Tot sâmbătă noaptea, un alt cetăţean român în vârstă de 38 de ani a fost grav rănit de un autoturism, în timp ce traversa regulamentar trecerea de pietoni din localitatea sa de rezidenţă, Sant'Angelo Lodigiano. Deşi a fost internat de urgenţă la spitalul Humanitas din Rozano, medicii nu îi dau românului prea multe şanse de supravieţuire din cauza traumatismelor multiple, inclusiv craniene.

Cel mai tragic accident însă, petrecut în aceeaşi noapte, pe şoseaua dintre Trezzano şi Gaggiano, are ca victimă o româncă de doar 19 ani. Aceasta a decedat după ce autoturismul în care se afla, condus de un conaţional, s-a ciocnit frontal cu o maşină care venea din sens opus, după o presupusă manevră de viraj pe mijlocul şoselei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite