Distrugeri masive provocate de ruşi în oraşul Rubijne care amintesc de Mariupol: „Lângă curţi sunt cimitire”
0
Un oficial ucrainean a postat imagini care arată distrugerile provocate de ruşi în Rubijne, după ce a fost bombardat de forţele armate ruse.
Distrugerile provocate de ruşi amintesc de oraşul-port Mariupol. Înainte de startul războiului, Rubijne era un oraş în care locuiau peste 60.000 de locuitori, relatează BBC.
„Oraşul industrial a fost complet distrus, nu există clădiri care să fi rezistat, lângă curţi sunt cimitire”, a scris Serhiy Haidai pe contul său de Telegram.
Rubijne este un oraş aflat în prima linie a ofensivei Rusiei din est. Armata rusă împreună cu separatiştii locali încearcă să pătrundă prin Lungansk şi Doneţk, regiuni cunoscute şi sub numele de Donbas.
Haidai a spus că încă sunt locuitori în Rubijne care se ascund în subsoluri, dar cei mai mulţi au fugit sau au fost deportaţi în Rusia.