0

Jucătorii spanioli ai formaţiei FC Barcelona, Carles Puyol, Xavi Hernandez şi Andres Iniesta, au câştigat toate trofeele posibile, de la campionatul Spaniei, la Liga Campionilor, titlul naţional, titlul european şi culminând, duminică seară, la Johannesburg, cu titlul mondial.

"Xavi, Puyol şi Iniesta au atins cerul, câştigând singurul trofeu care le lipsea, Cupa Mondială, şi care îi trimite în Olimpul celor mai buni din istorie", scrie cotidianul Sport.

În 2008, Xavi, Iniesta şi Puyol au devenit campioni europeni, primul câştigând şi titlul de cel mai bun jucător al turneului. După câteva luni, FC Barcelona a devenit multiplă campioană, cu titlul naţional, Cupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Spaniei, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al cluburilor.

Reprezentativa de fotbal a Spaniei a câştigat Cupa Mondială, după ce a învins selecţionata Olandei, după prelungiri, scor 1-0 (0-0), în finala competiţiei din Africa de Sud, disputată, duminică seară, la Johannesburg.

Tooate golurile Spaniei la Cupa Mondială, opt, au fost înscrise de jucători ai formaţiei FC Barcelona: David Villa (5), Andres Iniesta (2) şi Carles Puyol (1).