0

Echipa US Palermo a ajuns în semifinalele Cupei Italiei după ce a trecut, la penalty-uri, de Parma.

Partida disputată pe arena Renzo Barbera, în faţa unui public vulcanic s-a terminat cu scorul de 0-0 după 90 de minute şi cum nu s-a marcat nici după cele două reprize de prelungiri, s-a trecut la executarea loviturilor de deaprtajare.

Cassani de la gazde şi Creaspo de la oaspeţi au ratat primele lovituri apoi s-a merc cap la cap totşi jucătorii reuşind ma marcheze. Martinez a transformat lovitura decisivă, după ce în prealabil, Valiani de la Parma a trimis balonul peste poartă şi Palermo s-a calificat în penultimul act, unde va întâlni învingătoarea meciului AC Milan - Sampdoria.

Fundaşul Dorin Goian nu a făcut parte din lotul lui Palermo, fiind accidentat.

În această seară se mai dispută meciul Napoli - Inter, iar mâine se joacă Juventus Torino - AS Roma.