VIDEO Oscar Pistorius, atletul fără picioare, a întrecut un cal pur-sânge arab

0

Sud-africanul Oscar Pistorius, multiplu campion mondial paralimpic la atletism, s-a întrecut în Qatar, la Doha, cu un cal pur-sânge arab.

Atletul poreclit Blade Runner, pentru că aleargp cu ajutorul unor lame din fibră de carbon, a alergat alături de cal pe distanţa de 115 metri în competiţia "Run Like The Wind", de pe circuitul Aspire Zone. El a câştigat cursa, după ce în primii 20 de metri şi-a asigurat un avans important, deoarece calul a avut un start lent. "Azi nu a fost vorba despre cine a câştigat, ci despre faptul că nu trebuie să avem prejudecăţi faţă de oamenii cu dizabilităţi fizice", a declarat sud-africanul.

Oscar Pistorius s-a născut fără picioare de la genunchi în jos, iar anul acesta a participat la Jocurile Olimpice de la Londra la 400 de metri şi în finala de la ştafetă.