Victorie clară a naționalei României de handbal masculin cu Insulele Feroe, în preliminariile EURO 2024

0

Echipa naţională masculină de handbal a României a învins selecţionata Insulelor Feroe, 25-17 (14-10), sâmbătă, în Sala Dinamo din Bucureşti, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European.

FOTO Arhivă
FOTO Arhivă

Tricolorii şi-au luat astfel revanşa după eşecul neaşteptat suferit săptămâna aceasta pa Torshavn, cu 26-28, păstrând şanse de calificare la turneul final.

Echipa României a făcut un joc foarte bun, mai ales în apărare, unde a strălucit portarul Ionuţ Iancu. Scorul putea fi şi mai mare, dar jucătorii antrenaţi de Xavi Pascual au ratat două aruncări de la 7 metri.

Primele minute de joc au fost echilibrate, insularii conducând chiar cu 3-2. România a reuşit desprinderea pe tabelă, la 8-4 (min. 15), dar oaspeţii au revenit şi s-au apropiat la 10-8 (19), pe fondul unor erori făcute de tricolori. Echipa noastră şi-a mărit din nou ecartul, la 14-8 (25), dar finalul primei reprize a fost slab, cu două eliminări, astfel că la pauză scorul a fost 14-10.

România a jucat în continuare bine şi după pauză şi ajuns să conducă la nouă goluri, 22-13 (44), dar a avut apoi zece minute fără gol înscris, de la 23-14 (48) la 24-16 (58), câştigând în cele din urmă cu 25-17.

Golurile echipei României au fost marcate de Javier Humet Gaminde 4, Demis Grigoraş 4, Alexandru Tărîţă 4, Ionuţ Nistor Ioniţă 3, Robert Nagy 2, Nicuşor Negru 2, Daniel Stanciuc 2, Gabriel Cumpănici 1, Dan Racoţea 1, Ante Kuduz 1, Gabriel Dumitriu 1.

Ionuţ Iancu a apărat 15 şuturi, încheind cu un procentaj de 48,39%.

Pentru oaspeţi au înscris Hakun West Av Teigum 4 goluri, Leivur Mortensen 2, Roi Berg Hansen 2, Trondur Mikkelsen 2, Elias Ellefsen a Skipagotu 2, Theis Horn Rasmussen 2, Helgi Hoydal Hildarson 1, Hallur Arason 1, Oli Mittun 1.

Şi goalkeeper-ul oaspeţilor a avut o evoluţie bună, Nicholas Satchwell parând 14 aruncări (35,9%).

Au arbitrat sârbii Marko Sekulic şi Vladimir Jovandic, iar delegat EHF a afost nord-macedoneanul Marjan Nacevski.

Tot sâmbătă va avea loc şi meciul Austria - Ucraina (Linz).

Austria este lider, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 4 puncte (4 jocuri), Ucraina, 2 puncte (3 jocuri), Feroe, 2 puncte (4 jocuri).

Ultimele meciuri vor avea loc luna viitoare, Feroe - Ucraina şi România - Austria pe 26 aprilie, Austria - Feroe şi Ucraina - România pe 30 aprilie.

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea.

Campionatul European de handbal masculin se va desfăşura în Germania, între 10 şi 28 ianuarie 2024.

România nu s-a mai calificat la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9.