Vasile Avram a explicat de ce Gică Popescu nu merită să câştige alegerile pentru şefia FRF

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul preşedinte al CCA consideră că este cel mai potrivit candidat pentru a-i succeda lui Mircea Sandu la şefia FRF, considerând că Gică Popescu nu ar merita să câştige alegerile din 5 martie.

Vasile Avram, fost preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, a dezvăluit care atuurile sale în lupta pentru şefia FRF, dar nu l-a uitat nici pe Gică Popescu, cel mai puternic contracandidat al său, despre care a precizat că nu e cea mai bună variantă pentru a-l înlocui pe Mircea Sandu.

"Gică Popescu e un băiat extraordinar, consider că ar fi un bun ambasador al fotbalului românesc şi chiar îi voi face această propunere cînd voi fi ales preşedinte al Federaţiei. Dacă vorbim însă de această competiţie, Gică Popescu are neajunsuri care îl împiedică să fie un potenţial bun preşedinte al Federaţiei. În primul rând, faptul că are foarte mulţi prieteni, aşa cum subliniau şi analiştii de sport, pe care va fi nevoit să îi răsplătească, în dauna celorlalţi. Pe de altă parte, din păcate, experienţele sale anterioare în afaceri nu-l recomandă drept cel mai bun manager.

Nu în ultimul rând, impresia oamenilor din teritoriu este că pare mai mult un om al lojelor. Mi-e teamă că, după ce va fi instalat în fruntea federaţiei, se va izola într-un turn de fildeş la care oamenii de fotbal obisnuiţi nu vor avea acces. În tot cazul, competiţia trebuie să se desfăşoare în condiţii de civilizaţie şi respect reciproc, nu sunt de acord cu acuzaţiile neîntemeiate, nici cu limbajul trivial. Fotbalul nu câştigă nimic din această abordare. La sfârşitul acestei campanii trebuie să ne putem privi în ochi şi să contribuim toţi la revigorarea fotbalului românesc", a spus Vasile Avram pentru ziare.com.

Vasile Avram a fost condamnat la închisoare în dosarul "Mită pentru arbitri", dar a fost eliberat după doar două luni de detenţie, instanţa considerându-l nevinovat.

CITIŢI ŞI:

Andone a fost încurajat să candideze la şefia FRF: „Fălcosul“ a dezvăluit numele conducătorului care l-a sunat

Gică Popescu a devenit „sacul de box“ al contestatarilor: „A făcut greşeli grave! N-are nicio şansă la alegerile FRF“

Alegerile pentru şefia FRF: Dumitru Dragomir e gata să candideze şi joacă la două capete

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite