„Tigroaicele“ bat la scor pe Thuringen şi se califică matematic în sferturile Ligii Campionilor la handbal

0
csm bucuresti

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia germană Thuringer HC, cu scorul de 38-30 (17-12), în cea de-a treia partidă din grupa principală II a Ligii Campionilor.

Tigroaicele au condus în permanenţă ostilităţile, la pauză bucureştencele având deja un avantaj de 5 goluri pe tabela de marcaj.

Pentru CSM au marcat Radicevic 13 goluri, Curea 6, Omoregie 6, Lekic 4, Lazovic 3, Manea 2, Bazaliu 1, Constantinescu 1, Hagman 1, Udriştoiu 1, iar de la gazde s-a remarcat Luzumova 12 reuşite.

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Krim Ljubljana – FTC Budapesta 23-25 şi Gyor ETO – Vipers 33-29.

După trei etape în grupele principale, clasamentul este următorul: 1. Gyor ETO 13 puncte, 2. CSM Bucureşti 10, 3. Vipers 8, 4. FTC Budapesta 7, 5. Krim 3, 6. Thuringer 1.
Primele patru echipe se califcă în sferturile de finală ale competiţiei.

Programul în continuare al campioanei României este: CSM – Gyor (23 februarie), Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz a competiţiei, după ce în 2016 cucerea trofeul, şi se află la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor.