Simona Halep, palmares negativ în meciurile cu Svitolina, adversara din semifinalele turneului de la Doha

0
Halep

Joi seara, Halep a trecut în sferturile de finală ale turneului de la Doha de Julia Goerges, 7-6, 7-6, şi va juca în penultimul act al întrecerii cu Elina Svitolina, locul 7 WTA.

Adversara Simonei Halep din semifinala a trecut în sferturi de cehoaica Karolina Muchova, scor 6-4, 6-2. Svitolina are un început de an foarte bun, ea pierzând doar două meciuri în 2019. La primul Grand Slam al anului, la Australian Open, ea a fost eliminată în sferturile de finală de viitoarea campioană, Naomi Osaka.

Sportiva din Ucraina ar fi trebuit să nu participe la turneul din Qatar, dar s-a răzgândit în ultimul moment şi a primit un wild-card din partea organizatorilor.

Halep si Svitolina s-au intalnit de 6 ori în circuitul WTA, Elina conducând cu 4-2. Ultima intalnire dintre cele două jucătoare a avut loc la Roma, anul trecut, când Svitolina s-a impus clar, 6-0, 6-4, air cea mai ecentă victorie a Simonei în faţa Elinei datează în 2017, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Sofia 2013 - Halep - Svitolina 6-1, 6-1
Roma 2017 - Svitolina - Halep 4-6, 7-5, 6-1
Roland Garros 2017 - Halep - Svitolina 3-6, 7-6, 6-0
Toronto 2017 - Svitolina - Halep 6-1, 6-1
Singapore 2017 - Svitolina - Halep 6-3, 6-4
Roma 2018 - Svitolina - Halep 6-0, 6-4