Simona are culoar spre semifinalele US Open: „Joc cel mai bun tenis din carieră”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Simona Halep are toate motivele să zâmbească după victoria cu Maria Kirilenko FOTOGRAFII  Reuters
Simona Halep are toate motivele să zâmbească după victoria cu Maria Kirilenko FOTOGRAFII  Reuters

Simona Halep o va întâlni mâine pe Flavia Pennetta, în optimile de finală ale US Open. Constănţeanca s-a declarat încântată de succesul cu Maria Kirilenko, scor 6-1, 6-0

Traseul fără cusur al Simonei Halep la US Open a continuat cu o victorie splendidă în faţa Mariei Kirilenko, în turul trei al competiţiei. Jucătoarea care va împlini 22 de ani la sfârşitul lui septembrie a cedat un singur joc şi a avut nevoie de numai 51 de minute pentru a o trimite acasă pe rusoaică şi a se califica în optimile turneului. „Am jucat incredibil de bine, fără să fac greşeli. Înaintea partidei, mi-am propus să fac un joc agresiv, şi mi-a ieşit. A fost cel mai bun meci al meu de când m-am apucat de tenis. Cred în mine, joc cu plăcere şi este cea mai frumoasă perioadă a carierei mele”, s-a entuziasmat Simona la finalul partidei.


La New Haven a fost cea mai bună săptămână a mea. N-am vrut decât să găsesc energia pentru a face un turneu bun şi la New York şi pot să spun că am această energie. România e o ţară mică, dar are multe jucătoare în Top 100. Secretul este că suntem nişte luptătoare”, a mai spus constănţeanca după succesul cu Maria Kirilenko.

Pennetta are 2-0 la meciurile directe

Dacă programul meciurilor nu va fi dat peste cap de condiţiile meteo, Simona Halep o va întâlni luni pe Flavia Pennetta, pentru un loc în sferturile de finală ale ultimului turneu de Grand Slam al anului. Italianca ocupă doar locul 83 în clasamentul WTA, însă în trecut a fost şi în Top 10 şi a jucat sferturi la US Open în 2011. Pennetta (32 de ani) a suferit o accidentare care a împins-o în coada clasamentului, dar este în revenire de formă şi a bifat victorii la Sara Errani şi Svetlana Kuzneţova pentru a ajunge în optimi.

Italianca o conduce cu 2-0 pe Halep la întâlnirile directe, câştigând la Marbella (2010)  şi la Bastad (2013). Ambele succese au fost pe zgură, iar în Suedia Simona a abandonat din cauza unei accidentări.

O altă italiancă în sferturi

Cum meciul de mâine se joacă pe hard, iar Halep arată o formă extraordinară, românca este favorita întâlnirii. La casele de pariuri, de exemplu, Halep e cotată cu 1.30 pentru un succes, iar o victorie a Flaviei Pennetta are 3.50. Dacă-şi va respecta statutul şi se va impune, Simona va întâlni în sferturi o altă jucătoare din „Cizmă”, Roberta Vinci sau Camila Giorgi, iar Halep are toate şansele să meargă până în semifinalele competiţiei. Ar însemna o egalare a performanţei Irinei Spârlea, care a ajuns în primele patru la US Open în 1997.

Ilie Năstase şi-a întors cuvintele

Înaintea startului turneului de la New York, Ilie Năstase a spus despre Simona că încă nu a realizat nimic, doar turneele de Grand Slam fiind cele care contează în palmaresul unui jucător. Victoria la Kirilenko l-a făcut pe „Nasty” să-şi revizuiască opinia faţă de Halep. „La ora actuală, am tăria să recunosc că Simona este cea mai tare jucătoare din România, iar dacă va face o semifinală la US Open, atunci te asigur că pot să recunosc că este o jucătoare foarte mare, la fel ca Virginia Ruzici şi ca Irina Spârlea”, a spus Năstase pentru fanatik.ro.

Simona Halep FOTO reuters

Meciurile de luni din optimi, partea de jos a tabloului

Camila Giorgi (Italia) – Roberta Vinci (Italia)
Simona Halep (România) – Flavia Pennetta (Italia)
Alison Riske (SUA) – Daniela Hantuchova (Slovacia)
Ana Ivanovici (Serbia) – Victoria Azarenka (Belarus)

A strâns aproape 800.000 de dolari doar anul acesta

Simona Halep a câştigat patru turnee anul acesta, fiind singura jucătoare care s-a impus pe trei suprafeţe diferite: zgură, hard şi iarbă. Doar Serena a reuşit să strângă mai multe trofee, opt, însă americanca nu a izbândit pe iarbă. Sezonul fabulos al Simonei i-a adus în conturi 615.000 de dolari, iar pentru calificarea în optimi la US Open Halep şi-a asigurat încă 165.000 de dolari. Câştigurile totale ale Simonei din tenis se apropie de 1,5 milioane de dolari. 
 

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite