Schalke, eşec surprinzător la Hanovra

0

Echipa Schalke 04, una dintre principalele candidate la titlu în Bundesliga, a pierdut cu scorul de 2-4, aseară surprinzător pe terenul formaţiei Hanover, ocupanta locul 16.

Meciul a fost nebun. Gazdele au preluat rapid un avantaj consisten prin autogolul lui Westerman (17) şi reuşita lui Didier Ya Konan (29). Schalke a revenit extraordinar după pauză prin Edu (46) şi Rakitici care a transformat un penalty în minutul 52.

Hannover a obţinut o victorie uriaşă pe final, când Balitsch (80) şi din nou Didier Ya Konan (90) au marcat golurile succesului care menţine şansele echipei de a evita retrogradarea.

De eşecul lui Schalke nu a putut să profite pe dplin Bayern, care a remizat, 1-1, pe terenul lui Bayer Leverkusen, rezultat mulţumitpr pentru bavarezi în faţa unei alte pretendente la titlu în acest sezon.