Rybakina – Blinkova, meci epic la Australian Open: decisivul a fost o capodoperă sportivă

0

Primul Grand Slam al anului continuă să furnizeze mari suprize pe tabloul feminin! Astăzi, au fost eliminate nume grele, în frunte cu Kasatkina (13 WTA), Emma Răducanu (296 WTA) și Pegula (5 WTA), însă cel mai spectaculos duel a fost cel cu Rybakina (Kazahstan, 3 WTA) și Blinkova (Rusia, 57 WTA) în prim-plan.

Elena Rybakina

Partida s-a terminat după 2 ore și 48 de minute și a avut o desfășurare fantastică, mai ales în decisiv. Blinkova a luat primul set (6-4), dar l-a cedat pe al doilea cu 4-6. În setul al treilea, rusoaica de 25 de ani a irosit primele mingi de meci, două la număr, la scorul de 6-5. Așadar, a urmat tiebreak-ul. Iar aici, fanii au asistat la o nebunie!

Blinkova a condus cu 4-1, dar apoi a cedat cinci puncte la rând: 5-4 Rybakina. Rusoaica s-a redresat și a condus cu 9-7, având alte două mingi de meci. Le-a irosit pe ambele: 9-9! Au urmat noi mingi de meci irosite de Blinkova la 10-9 și 11-10!

Anna Blinkova

Apoi, Rybakina a ajuns să aibă ea primele mingi de meci, la 12-11 și 13-12. Nici ea n-a fost în stare să le valorifice, așa că nebunia a continuat! În final, după alte șapte mingi de meci ratate, patru de către Elena și trei de către Anna, Blinkova s-a impus cu un incredibil 22-20 în tiebreak! În turul III, rusoaica va da de Jasmine Paolini (Italia, 31 WTA).

În alte partide notabile, Emma Răducanu (Marea Britanie, 21 de ani, 296 WTA) a fost eliminată în turul II de chinezoaica Yafan Wang (94 WTA). Emma a cedat cu 4-6, 6-4, 4-6, după un meci de 2 ore și 56 de minute.

Americanca Jessica Pegula (5 WTA) a părăsit și ea Australian Open în turul II, pierzând cu 4-6, 2-6 în fața Clarei Burel (Franța, 51 WTA).

În fine, rusoaica Daria Kasatkina (13 WTA) a fost învinsă de Sloane Stephens (SUA, 44 WTA), scor 6-4, 3-6, 3-6.