România, încântătoare la Mondialele de lupte: Cele mai bune rezultate din ultimii ani

0

România a încheiat Campionatele Mondiale de lupte de la Belgrad cu un bilanţ de două medalii, ambele de bronz.

Alexandra Anghel, medaliată cu bronz, la 72kg. FOTO: Facebook / Federația Română de Lupte

Sâmbătă, în penultima zi a competiţie, la lupte libere, sportivul român de origine rusă Nikolai Okhlopkov l-a învins în preliminariile cat. 61 kg pe portoricanul Joseph Andres Silva, dar a cedat în optimi în faşa turcului Suleyman Atli.

La cat. 65 kg, în preliminarii, Ştefan Ionuţ Coman a fost învins de polonezul Krzysztof Bienkowski.

România a participat cu 15 sportivi la Mondiale, câştigând medalii de bronz prin Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg, greco-romane) şi Alexandra Anghel (cat. 72 kg).

Ultima medalie a României la Campionatele Mondiale fusese câştigată de Alina Vuc (cat. 50 kg), argint la ediţia din 2019, desfăşurată Nur-Sultan (Kazahstan). La CM de la Oslo (Norvegia) de anul trecut, cel mai bun rezultat al delegaţiei României a fost obţinut tot de Alina Vuc, care s-a clasat pe locul 5 (cat. 50 kg).