Rapid, înfrângere fără drept de apel cu Metz, în Liga Campionilor la handbal feminin

0

CS Rapid Bucureşti a fost învinsă fără drept de apel de echipa franceză Metz Handball, cu scorul de 33-22 (16-10), duminică, în deplasare, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Rapid a fost învinsă la 11 goluri diferență de Metz FOTO arhivă Adevărul

Meciul a fost echilibrat doar în primele cinci minute, după care formaţia din Hexagon s-a desprins pe tabelă, intrând la pauză cu un avans de şase goluri, 16-10. Ecartul a crescut în partea secundă, până la 14 goluri (32-18, min. 56), Metz câştigând în cele din urmă cu 33-22.

Pentru vicecampioana României au marcat Andjela Janjusevic 4 goluri, Marta Lopez Herrero 3, Mathilde Neesgaard Mogensen 2, Dorin Korsos 2, Laura Kanor 2, Orlane Kanor 2, Alexandra Badea 2, Estavana Polman 2, Albertina Da Cruz Kassoma 1, Lorena Ostase 1, Sorina Grozav 1.

Diana Ciucă a avut 5 intervenţii (22,73%), iar Ivana Kapitanovic 3 (18,75%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Kristina Jorgensen 11, Sarah Bouktit 8, Lucie Granier 4, Louise Katharina Vinter Burgaard 3, Chloe Valentini 2, Anne Mette Hansen 2, Alina Grijseels 1, Mia Brkic 1, Emma Jacques 1.

Hatadou Sako a apărat 12 şuturi (37,50%). Meciul a fost arbitrat de bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegat EHF a fost elveţianul Felix Raetz.

În alt meci jucat duminică în Grupa B, Team Esbjerg a dispus de FTC-Rail Cargo Hungaria cu 27-23. Sâmbătă, Krim Mercator Ljubljana a remizat cu Vipers Kristiansand, 24-24, iar Ikast Handbold a dispus de MKS Zaglebie Lubin cu 41-29.

Rapid va juca următorul meci pe 28 octombrie, acasă, cu Krim.