Primul efect concret al plecărilor lui Sandu şi Dragomir: fotbalul românesc a făcut un pas mare spre însănătoşire

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Începând din sezonul viitor, primele trei ligi vor fi supuse unor reforme drastice de care foştii preşedinţi FRF şi LPF au fugit, în mod sistematic.

Lovit de insolvenţe şi de lipsa de licenţe, campionatul românesc a fost forţat să facă primul pas spre însănătoşire.

De ani buni, se vorbeşte despre reducerea numărului de echipe din prima ligă. Hagi a fost printre primii care a susţinut această idee. Apoi, în 2011, când era în discuţii cu Sandu pentru preluarea naţionalei, Olăroiu a cerut şi el, în timpul negocierilor, restrângerea campionatului. De fiecare dată însă, Sandu şi Dragomir au fugit de responsabilitate. Pentru ei, mai multe echipe în Liga I însemna mai multe voturi în timpul alegerilor. 

A fost nevoie de schimbarea preşedinţilor la FRF şi la LPF, pentru ca, într-un final, să ajungem la normalitate, şi anume renunţarea la sistemul cu 18 cluburi în primul eşalon.

E nevoie de aprobarea FRF

Adunarea Generală Extraordinară a Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a votat, ieri, pentru trecerea la formula cu 14 echipe în Liga I. Pentru ca această propunere să intre în vigoare e nevoie şi de aprobarea Federaţiei Române de Fotbal. 

„Domnul Burleanu a spus că aşteaptă propunerea Ligii. În Comitetul Executiv va fi discutată trecerea la noul sistem competiţional“, a declarat preşedintele executiv al celor de la Dinamo, Constantin Anghelache.

Luptă cruntă pentru „supravieţuire“

Dacă va trece şi de votul FRF, atunci campionatul 2014-2015, care începe la 25 iulie, va fi unul de tranziţie. Vom asista la o luptă dură pentru rămânerea în primul eşalon, întrucât şase echipe, adică ocupantele locurilor 13-18, vor retrograda direct. Din Liga a II-a, care va fi reformată la rândul ei, vor promova doar două echipe, câştigătoarele celor două serii. 

Aceste măsuri vor pregăti terenul pentru stagiunea 2015-2016 în care Liga I se va desfăşura după următorul sistem:

*26 de etape în sezonul regulat cu 14 echipe.

*După sezonul regulat, primele şapte clasate vor intra în play-off şi vor juca alte 12 runde.

*Ultimele şapte clasate vor merge în play-out şi vor juca alte 12 etape. La finalul meciurilor din play-out, locurile 6 şi 7 vor retrograda, iar locul 5 va juca un baraj cu locul 3 din Liga a II-a (care va avea o singură serie). Cine câştigă acest baraj va juca în Liga I.

O întrebare: cu câte puncte?

Chiar dacă LPF a votat schimbarea sistemului competiţional, s-a omis un amănunt important: cu câte puncte vor merge echipele în play-off şi în play-out după sezonul regulat? Spre exemplu, în Belgia, punctele acumulate în sezonul regulat se reduc la jumătate. E posibil ca acest detaliu să fie stabilit după ce noul sistem al campionatului românesc va fi aprobat şi de FRF. 

Vor fi schimbări şi în Liga a II-a şi în Liga a III-a

Sezonul 2014-2015

Liga a II-a: Va avea două serii de câte 12 echipe. Vor promova câştigătoarele celor două serii. Vor retrograda şase formaţii din fiecare serie, adică ocupantele locurilor 7-12.

Liga a III-a: Vor fi patru serii de câte 18 echipe. Vor promova câştigătoarele celor patru serii. Vor retrograda patru cluburi din fiecare serie, ocupantele locurilor 15-18.

Sezonul 2015-2016

Liga a II-a: Vom avea o singură serie cu 20 de echipe din care vor promova primele două clasate la finalul sezonului. Locul 3 va disputa un baraj de promovare cu formaţia care se va clasa pe locul 5 în play-out-ul Ligii I. Vor retrograda direct ocupantele poziţiilor 17, 18, 19 şi 20. 

Liga a III-a: Va fi acelaşi sistem ca şi în stagiunea 2014-2015.

Alte campionate europene cu play-off şi play-out

Ţară Echipe în prima ligă

Belgia 16

Bulgaria 14

Grecia 18*

Israel 14

Olanda 18**

Polonia 16

Scoţia 12

*Play-off doar pentru stabilirea echipelor care merg în Europa

**Play-off doar pentru stabilirea echipelor care merg în Liga Europa şi play-out pentru evitarea retrogradării

Cum se vor împărţi banii din drepturile TV?

A fost respinsă propunerea preşedinteului LPF, Gino Iorgulescu, care voia ca un procent de 20% din drepturile TV, adică 5,5 milioane de euro, să fie împărţit doar la cluburile care folosesc cinci români la fiecare meci din Liga I. În schimb, suma de 34 de milioane de euro pentru fiecare campionat va fi împărţită în felul următor:

*30% în mod egal între cele 18 cluburi, adică 566.000 de euro pentru fiecare echipă.

*70% în funcţie de locul ocupat în clasamentul Ligii I.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite