Pe viaţă şi pe moarte: Echipa lui Hagi s-a salvat după încă un rezultat suspect. Dramă pentru ACS Poli şi Săgeata

0

În ultima etapă a Ligii I singura miză era evitarea retrogradării. „Adevărul“ explică de ce ACS Poli şi Săgeata au picat în „B“, alături de Corona, deşi primele două grupări au acumulat câte 38 de puncte, la fel ca FC Braşov.

Un campionat insipid a avut parte de un final incendiar! Dintre ultimele patru meciuri, doar Viitorul - Ceahlăul a fost un joc fără istoric. Echipa lui Hagi s-a impus cu 1-0, cu un gol marcat în minutul 7, şi n-a mai depins de alte rezultate. Din păcate, a fost încă o victorie „cu cântec“ pentru Viitorul, formaţie care rămâne în Liga I cu cele mai multe rezultate suspecte.

Dacă Viitorul n-a avut emoţii, în schimb, în restul partidelor situaţia a fost pe muchie de cuţit.

La pauză, ACS Poli şi FC Braşov erau în liga secundă! Practic, „stegarii“ erau retrogradaţi până în minutul 76, atunci când au egalat Gaz Metan prin Andrei Cristea.

Punctul luat de FC Braşov şi victoriile obţinute de ACS Poli şi de Săgeata au făcut ca cele trei echipe să încheie campionatul cu câte 38 de puncte.

Astfel, s-a făcut un clasament în trei în care au fost luate în considerare rezultatele directe. Iată cum a arătat această ierarhie:

FC Braşov 8 puncte

ACS Poli 4 puncte

Săgeata 3 puncte

În aceste condiţii, ACS Poli, Săgeata şi Corona Braşov au picat, în timp ce FC Braşov a prins poziţia a 15-a, care a devenit salvatoare, deoarece FC Vaslui n-a luat licenţă de Liga I.

CITEŞTE ŞI:

*Câte blaturi au fost în ultima etapă? Timişorenii aduc acuze grave: „A fost circ şi parodie“. Alexa, atac la echipa lui Hagi

---------------------

*Final de meci la Timişoara. ACS Poli - Chiajna 1-0 (Bărbuţ 49). ACS Poli a retrogradat.

*Final de meci la Braşov. Gaz Metan - FC Braşov 1-1 (Vitinho 48 / Andrei Cristea 76). Ambele echipe s-au salvat.

*Final de meci la Constanţa. Săgeata - CFR 2-1 (Silviu Pană 5, Deletici 27 / Deac 57). Săgeata merge în liga secundă.

*Final de meci la Chiajna. Viitorul - Ceahlăul 1-0 (Mitriţă 7). Viitorul s-a salvat de la retrogradare.

Min 76. Săgeata - CFR 2-1 (Silviu Pană 5, Deletici 27 / Deac 57)

Viitorul - Ceahlăul 1-0 (Mitriţă 7)

ACS Poli - Chiajna 1-0 (Bărbuţ 49)

Gaz Metan - FC Braşov 1-1 (Vitinho 48 / Andrei Cristea 76)

La aceste rezultate, Săgeata şi ACS Poli merg în liga secundă. Motivul? Săgeata, ACS Poli şi FC Braşov au câte 38 de puncte. Se face un clasament în trei, cu rezultatele directe, unde FC Braşov e în avantaj.

1. FC Braşov 8 puncte

2. ACS Poli 4 puncte

3. Săgeata 3 puncte

Min 58. Săgeata - CFR 2-1 (Silviu Pană 5, Deletici 27 / Deac 57)

Gaz Metan - FC Braşov 1-0 (Vitinho 48)

La aceste rezultate, Săgeata şi FC Braşov merg în liga secundă.

Min 50. Săgeata - CFR 2-0 (Silviu Pană 5, Deletici 27)

La aceste rezultate, Săgeata şi FC Braşov merg în liga secundă.

Min. 49 - Meciul de la Mediaş a început cu două minute întârziere faţă de partidele Săgeata - CFR şi Viitorul - Ceahlăul din cauza unor incidente provocate de galeria oaspeţilor.

La Timişoara, partida s-a reluat cu şapte minute întârziere faţă de restul partidelor, situaţie la care au contribuit din plin şi arbitrii, care au ieşit foarte târziu din vestiar!

Faptul că partidele Gaz Metan - Braşov şi ACS Poli - Chiajna se vor încheia după confruntările Săgeata - CFR şi Viitorul - Ceahlăul e un avantaj pentru Gaz Metan, Braşov şi ACS Poli.

Min 48. Săgeata - CFR 2-0 (Silviu Pană 5, Deletici 27)

ACS Poli - Chiajna 0-0

La aceste rezultate, ACS Poli şi FC Braşov merg în liga secundă.

Min. 46 Săgeata - CFR 2-0 (Silviu Pană 5, Deletici 27)

Gaz Metan - FC Braşov 0-0

Pauză - Săgeata - CFR 2-0 (Silviu Pană 5, Deletici 27)

Min 28 - Săgeata - CFR 2-0 (Silviu Pană 5, Deletici 27)

Min 5. Săgeata Năvodari - CFR 1-0 (Gol Silviu Pană)

Viitorul - Ceahlăul 1-0 (Gol Mitriţă)

Min 1. Cele patru meciuri au început. Iată scorurile:

Viitorul - Ceahlăul 0-0

Săgeata - CFR Cluj 0-0

La aceste rezultate, ACS Poli şi Săgeata merg în liga a doua, alături de Corona Braşov.

--------------------

Liga I se încheie în această seară cu patru partide care vor începe de la aceeaşi oră, 21.00:

*Gaz Metan - FC Braşov

*Săgeata Năvodari - CFR Cluj

*ACS Poli - Chiajna

*Viitorul - Ceahlăul

Meciurile se joacă simultan, întrucât, în funcţie de rezultatele înregistrate, vom afla numele celor două echipe care vor merge în Liga a II-a, alături de Corona Braşov.

În mod normal, şi locul 15 ar fi trebuit să retrogradeze, însă cum FC Vaslui n-a luat licenţa şi are şanse minime de a primi dreptul de a continua în prima ligă la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, doar poziţiile 16, 17 şi 18 vor duce în „B“.

Înaintea ultimelor partide din etapa a 34-a, cinci echipe se bat pentru a evita aceste poziţii. Iată situaţia lor în clasament: