Olympiakos Pireu a întors în mod incredibil rezultatul din tur și s-a calificat în fața Maccabi Tel Aviv. Tot după un meci câștigat la scor s-a calificat și Aston Villa

0

Aston Villa şi Olympiakos Pireu s-au calificat în sferturile de finală ale Europa Conference League la fotbal, după ce au obţinut victorii la scor, joi seara, în manşa secundă a optimilor.

Aston Villa - Ajax 4-0. Foto: Aston Villa via Facebook

Aston Villa a dispus de Ajax cu scorul de 4-0, după 0-0 la Amsterdam. Ollie Watkins, Leon Bailey, Jhon Duran şi Moussa Diaby au marcat pentru echipa din Birmingham, în condiţiile în care ''lăncierii'' au jucat în zece oameni din min. 66.

Olympiakos Pireu, învinsă acasă de Maccabi Tel Aviv cu 4-1, a surclasat echipa israeliană cu 6-1, după prelungiri, pe teren neutru, la Backa Topola (Serbia). Daniel Podence, Konstantinos Fortounis, Ayoub El Kaabi (două), Stevan Jovetic şi Youssef El Arabi au punctat pentru Olympiakos, în timp ce pentru Maccabi a înscris Eran Zahavi.

FC Bruges a învins-o pe Molde FK la scor de forfait, 3-0, după ce pierduse prima manşă cu 1-2, în Norvegia. Andreas Skov Olsen a reuşit o dublă pentru belgieni, iar Michal Skoras a închis tabela.

Fenerbahce a pierdut acasă cu Union Saint-Gilloise, scor 0-1, însă merge mai departe după victoria din tur, cu 3-0.

Viktoria Plzen şi Servette Geneva nu au reuşit să marcheze timp de 210 minute, calificarea fiind obţinută de cehi la loviturile de departajare (3-1), unde portarul Martin Jedlicka a apărat două penalty-uri.

Fiorentina s-a calificat în dauna lui Maccabi Haifa, graţie victoriei din tur, cu 4-3, după ce scorul a fost egal, 1-1, pe Stadio Artemio Franchi.

Cu un rezultat de egalitate s-a terminat şi duelul dintre Lille şi Sturm Graz, 1-1, dar francezii merg în sferturi după ce au câştigat cu 3-0 în tur.

În alt meci, PAOK Salonic, echipă antrenată românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe Dinamo Zagreb cu 5-1, după ce campioana Croaţiei câştigase în tur cu 2-0.

Rezultate:

(+) Fenerbahce Istanbul - Union Saint-Gilloise 0-1 A marcat: Mathias Rasmussen 68.În tur: 3-0.

(+) Fiorentina - Maccabi Haifa 1-1 Au marcat: Antonin Barak 59, respectiv Anan Khalaili 88.În tur: 4-3.

(+) PAOK Salonic - Dinamo Zagreb 5-1 Au marcat: Rahman Baba 27, Petar Sucic 34 (autogol), Brandon Thomas 42, Konstantinos Koulierakis 73, Andrija Zivkovic 88 - penalty, respectiv Arber Hoxha 49. În tur: 0-2.

(+) Viktoria Plzen - Servette Geneva 0-0, după prelungiri; 3-1, la loviturile de departajare Au executat în ordine loviturile de departajare: Miroslav Stevanovic 0-0 (ratare - a apărat Martin Jedlicka), Tomas Chory 1-0 (gol), Jeremy Guillemenot 1-1 (gol), Jhon Mosquera 2-1 (gol), Yoan Severin 2-1 (ratare - a apărat Martin Jedlicka), Pavel Sulc 3-1 (gol), Keigo Tsunemoto 3-1 (ratare - şut pe lângă). În tur: 0-0.

(+) Aston Villa - Ajax Amsterdam 4-0 Au marcat: Ollie Watkins 25, Leon Bailey 60, Jhon Duran 75, Moussa Diaby 81.Cartonaş roşu: Sivert Mannsverk (Ajax) 66. În tur: 0-0.

(+) FC Bruges - Molde FK 3-0 Au marcat: Andreas Skov Olsen 45+2, 48, Michal Skoras 70. În tur: 1-2.

(+) Lille OSC - Sturm Graz 1-1 Au marcat: Tiago Santos 43, respectiv Mika Biereth 45+2.În tur: 3-0.

Maccabi Tel Aviv - (+) Olympiakos Pireu 1-6, după prelungiri Au marcat: Eran Zahavi 57 - penalty, respectiv Daniel Podence 10, Konstantinos Fortounis 36, Ayoub El Kaabi 45+3, 65, Stevan Jovetic 93, Youssef El Arabi 103. În tur: 4-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală. Tragerile la sorţi ale sferturilor de finală şi semifinalelor vor avea loc vineri 15 martie, la Nyon (15:00).