Nicolae Stanciu, sezon perfect cu Slavia Praga! Românul a reuşit eventul în Cehia

0
Stanciu

Echipa la care evoluează Nicolae Stanciu, Slavia Praga, a învins, joi seara, cu scorul de 1-0, formaţia Viktoria Plzen, şi a câştigat Cupa Cehiei.

Interanţionalul român a fost titular şi a evoluat până în minutul 79, fiind schimbat la scurt timp după marcarea unicului gol al meciului (Sima 73).

Nicolae Stanciu a marcat 16 goluri şi a oferit 8 pase decisive în cele 45 de apariţii ale sale din acest sezon în tricoul Slaviei.

Pentru gruparea din capitala Cehiei a fost a treia Cupă a Cehiei câştigată în ultimii patru ani, interval în care a triumfat de tot atâtea ori şi în campioanatul intern. În acest sezon al competiţiilor europene, Slavia a terminat pe locul trei în Liga Campionilor, într-o grpă din care au mai făcut parte  Barcelona, Borussia Dortmund şi Inter, şi s-a oprit în sferturile de finală ale Europa League.

Românul este cotat la 6 milioane de euro de către site-ul de specialitate Transfermarkt şi mai are contract cu Slavia Praga până la finalul sezonului viitor.