Liga I: Iaşiul a câştigat cu 1-0 pe terenul Concordiei Chiajna. Portarul Matache le-a făcut cadou victoria moldovenilor

0
Ştefan Grigorie, mijlocaş CSMS Iaşi, într-un duel cu un jucător de la Chiajna FOTO Mediafax - Alexandru Hojda

În primul meci din runda a doua a Ligii I, CSMS Iaşi a câştigat cu 1-0 pe terenul Concordiei Chiajna şi a trecut, provizoriu, pe primul loc în clasament.

Singurul gol al meciului a fost marcat de maghiarul Lucaks Bole, în minutul 6, care a şutat din colţul careului mare. Deşi distanţa era apreciabilă şi nici şutul n-a fost unul bombă, portarul Matache nu a reuşit să împiedice golul.

Bole a mai ratat două ocazii mari în repriza secundă, când Matache a reuşit să-şi mai plătească din păcatele încasării golului.

Introdus în repriza secundă la Concordia Chiajna, Adrian Cristea s-a accidentat în minutul 76 şi nu a mai putut continua meciul. Cum Marius Baciu făcuseră toate schimbările, ilfovenii au evoluat cu un om în minus în ultimele 15 minute.

ECHIPELE

Chiajna: Matache - Serediuc, Tincu, Mamele, Bucurică - S. Pană (Ad. Cristea 46) - Purece, Giurgiu, M. Constantinescu (Răducanu 61) , M. Cristescu (Buleică 46) - Dina
CSMS Iaşi: Grahovac - I. Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Ţigănaşu - Viveiros (Bosoi 90), V. Gheorghe (Al. Creţu 65), Mitici, Bole - Grigorie (Enescu 55) - Golubovici