Jaqueline Cristian, eliminată în turul 1 la Roland Garros. Românca a avut meciul în mână

0

Jaqueline Cristian a fost prima reprezentantă a României care joacă la Roland Garros 2024. Ea a fost eliminată în turul 1 de letona Jelena Ostapenko, scor 4-6, 5-7.

Jaqueline Cristian a încheiat turneul de la Roland Garos FOTO: Arhivă

Jaqueline Cristian a pierdut din  primul tur la Roland Garos meciul cu Jelena Ostapenko, a zecea jucătoare a lumii, dar și câștigătoarea din 2017.

ucătoarea română a pierdut în două seturi, 6-4 și 7-5 un  meci pe care l-a abordat destul  de emoționată.

În primul set, Cristian a condus cu 4-2, dar adversara sa a reușit patru game-uri la rând și s-a impus cu 6-4 după 43 de minute.

Și în setul doi Jaqueline a început bine, conducând cu 3-1, iar la fel ca în primul set a cedat inexplicabil. Ostapenko a revenit fabulos ducând meciul la 5-3. Românca a dat semne de revenire, când a egalat la 5, dar jucătoarea letănă s-a impus în final cu 7-5.