Halep a decolat la Indian Wells: Simona e în turul III după un meci dur şi urcă în clasamentul WTA

0
Halep

BNP Paribas Open, întrecere de categoria WTA 1000, e una în care constănţeanca s-a descurcat mai mereu bine. Şi în acest an, „Simo“ poate transforma participarea la această competiţie într-un veritabil vis californian. Deocamdată însă, începutul a fost cu ceva emoţii!

Simona Halep nu mai e printre principalele favorite la startul unui turneu puternic, însă, în continuare, clasamentul îi permite să debuteze direct în turul II, la o întrecere importantă, de categoria WTA 1000, cum e BNP Paribas Open.

Având acest mic avantaj, „Simo“ a beneficat de câteva zile în plus de pregătire, înainte de a-şi începe aventura la Indian Wells. Unde, totuşi, a dat de o adversară solidă în prima partidă, Ekaterina Alexandrova (Rusia, 27 de ani, 52 WTA), una în faţa căreia avusese probleme, în trecut, după cum „Adevărul“ a arătat aici. Mai ales pe hard! Adică, suprafaţă pe care se joacă în California.

Din fericire, în primul set, Halep a dictat ritmul cap-coadă. Dovadă şi faptul că a avut 3-0 şi 5-1, înainte de a încheia setul, fără emoţii: 6-2 în 28 de minute.

A comis-o în cel mai prost moment posibil

Pe cât de lejer a fost primul set pentru Halep, pe atât de strâns a devenit al doilea! Unul fără break în primele nouă game-uri. Din păcate, la 5-4 pentru Alexandrova, „Simo“ a dat-o în bară pe serviciul propriu, pierzând la zero! Dând lovitura, în cel mai bun moment posibil, rusoaica a egalat situaţia la seturi: 2-6, 6-4, forţând intrarea în decisiv.

S-a redresat când a contat cu adevărat

Din fericire, Halep n-a acuzat, aproape deloc, căderea inexplicabilă de la finalul setului secund. Pentru că a pornit excelent în decisiv şi s-a dus la 2-0. De aici, totul a fost mai uşor. Pentru că Simona a condus cu 4-1 şi şi-a adjudecat victoria, scor 6-2, 4-6, 6-2, după o oră şi 48 de minute.

Graţie victoriei, Halep a acumulat 1.897 de puncte în clasamentul live, actualizat în timp real, urcând de pe 24 pe 23.

În turul III, Halep va întâlni învingătoarea duelului Claire Liu (87 WTA) - Cori Gauff (17 WTA).

CITEŞTE ŞI:

Halep, mândria României, adversara ei, într-o situaţie dezolantă: Cum a arătat graficul televiziunii FOTO

Cîrstea, superbă la Indian Wells:  Revenire magnifică, calificare în turul III şi cu un cec uriaş în buzunar

54.400 de dolari va primi Simona Halep pentru accederea în turul III al turneului de la Indian Wells.