Hagi, grijile se înmulțesc pentru Farul: De cine ar da, dacă trece de Sheriff Tiraspol

0

Maccabi Haifa a făcut un pas mare spre turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a surclasat formaţia malteză Hamrun Spartans cu scorul de 4-0, marţi seara, în deplasare, în prima manşă a turului întâi preliminar.

Gheorghe Hagi, manager Farul

În faza următoare a competiţiei, Maccabi o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Farul Constanţa şi Sheriff Tiraspol.

În alt meci din primul tur preliminar, Zrinjski Mostar (Bosnia) a câştigat în deplasare cu Urartu (Armenia), scor 1-0.

Dacă Farul va fi eliminată de Sheriff din Liga Campionilor, campioana României va juca în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu şi Zrinjski.

Românii, implicați în meciurile de marți seară

Rakow Czestochowa a trecut de Floria Tallinn cu 1-0, la campioana Poloniei internaţionalul român Deian Sorescu intrând la pauză. Fundaşul român, Bogdan Racoviţan, a fost rezervă la Rakow.

Zalgiris Vilnius a remizat acasă cu Struga, campioana Macedoniei de Nord, 0-0. La lituanieni, românul Liviu Antal a intrat în minutul 78. Argentinianul Nicolas Gorobsov (care a trecut pe la Poli Timişoara, ASA Târgu Mureş, Concordia Chiajna şi FC Voluntari), fundaşul croat Stipe Vucur (ex-FCSB) au fost integralişti la gazde, iar atacantul Donatas Kazlauskas (ex-Academica Clinceni) a fost schimbat la pauză.

Arbitrul Andrei Chivulete a condus meciul dintre Olimpija Ljubljana şi Valmiera (2-1).