Franța - Polonia. „Cocoșii” sunt între primele opt echipe ale lumii

0

Naționala Franței s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, după ce a învins, scor 3-1 formația Poloniei, în optimile de finală ale competiției.

Franța - Polonia. FOTO EPA EFE

Olivier Giroud și Mbappe de două ori au adus victoria Franței, prin golurile reușite în minutele 44, 74 și 91.

Polonia a marcat singurul lor gol al întâlnirii prin Lewandowski, atacantul reușind să îl învingă pe Lloris dintr-un penalty executat la ultima fază a meciului. În primă fază, polonezul a ratat lovitura de pedeapsă, însă arbitrul a decis repetarea loviturii de la 11, pentru că portarul polonez nu a rămas pe linia porții.

Franța își așteaptă adversara din sferturile de finală ale Cupei Mondiale  formație care se va decide în meciul dintre Anglia și Senegal.