FC Braşov, prima victorie după şapte etape, 1-0 cu „U“ Cluj

0
Leko FC Brasov Rpressport

FC Braşov a bifat prima victorie din noiembrie 2014, după ce-a trecut de „U“ Cluj, 1-0, pe teren propriu, în cel de-al doilea meci al zilei de vineri.

La nouă zile după ce-a intrat în insolvenţă şi la două zile după ce a rămas fără şase jucători, ale căror contracte au fost reziliate (Mugurel Buga, Andrei Marinescu, Alin Şeroni, Georgian Păun, Sebastian Remeş şi Călin Cristea), FC Braşov a reuşit să câştige trei puncte uriaşe.

Chiar în faţa unei alte echipe aflate în insolvenţă şi prinsă şi ea în hora retrogradării, „U“ Cluj.

După o primă repriză extrem de ştearsă, cu o singură ocazie, autor Castillion, şutul atacantului olandez de la „U“ fiind parat de goalkeeper-ul gazdelor), partida s-a animat în partea secundă.

Iacob a mai avut o intervenţie bună, la şutul lui Iacob (55), scos de sub bară, apoi „galben-negrii au devenit mai periculoşi. Şi-au trecut în cont şi o bară, iar în minutul 71 au dat lovitura după un corner, prin Leko.

S-a încheiat 1-0 pentru FC Braşov, care acumulează 24 de puncte şi urcă pe 8. Universitatea Cluj rămâne pe 13, cu 19 puncte.

FC Braşov - Universitatea Cluj 1-0

FC Braşov: Iacob - Matei, Novakovici, Leko, Cristi Ganea - Jurici, Zlomislici - M. Constantinescu (Străuţ '85), Aganovici, Bencun (Morar '90+2) - Ţîră (L. Ganea '78). Antrenor: Vjekoslav Lokica

Universitatea Cluj: Veselivsky - Jovanovici, Skvorc, Neag, Bambara - R. Costin (Calcan '78), A. Lungu - N. Viveiros (Gravenberch '60), Ceppelini, Mengolo - Castillion (Lemnaru '68). Antrenor: Adrian Falub.