Echipa lui Ronaldinho a pierdut prima manşă a finalei Copei Libertadores în faţa Olimpiei Asuncion

0
Ronaldinho FOTO: Adevărul

Echipa paraguayană Olimpia Asuncion a făcut primul pas spre câştigarea Copei Libertadores, echivalentul Champions League în America de Sud, învingând-i cu 2-0 pe brazilienii de la Atletico Mineiro în prima manşă a finalei.

Meciul disputat pe terenul lui Asuncion s-a încheiat cu 2-0, prin reuşitele lui Alejandro Silva, care a marcat în minutul 23 printr-un şut plasat de la marginea careului, şi a mijlocaşului Wilson Pittoni care a înscris din lovitură liberă.

Atmosfera din tribune a fost demnă de o finală, cei 35.000 de fani creând o senzaţie de sărbătoare specifică fotbalului sud-american. Brazilianul Ronaldinho, fosta vedetă a Barcelonei, care acum evoluează pentru Atletico Mineiro, a apucat să evolueze doar 65 de minute în această primă manşă.

Returul finalei din Copa Libertadores se va disputa joia următoare, pe 25 iulie.