CSM te îmbolnăveşte: „Tigroaicele“ au câştigat finala mică a Ligii Campionilor după un meci de infarct la Budapesta

0

Învinsă în semifinale de Gyor de o manieră categorică, CSM Bucureşti a încercat să treacă peste o dezamăgire uriaşă pentru a cuceri măcar locul 3 la capătul acestui sezon de Liga Campionilor.

Iar „tigroaicele“ au pornit ca din tun în finala mică pe care au jucat-o, astăzi, cu Rostov-Don (Rusia). Bucureştencele au condus cu 5-2 (min. 7), 12-5 (min. 17) şi 16-8 (min. 23), înainte de a mai lua piciorul de pe acceleraţie. Chiar şi aşa, avansul româncelor a fost unul liniştitor la pauză: 19-14.

Aproape de dezastru după pauză

Chiar şi începutul părţii secunde a fost unul reuşit pentru CSM, care, din nou, s-a distanţat pe tabelă:

*23-17 (min. 37)

*25-20 (min. 41)

Apoi însă, a urmat un blocaj greu de înţeles! Între minutele 41 şi 48, scorul a devenit egal: 25-25! În încercarea de a-şi trezi elevele, antrenorul Per Johansson a cerut time-out, dar egalitatea a rămas până în minutul 49: 26-26.

Ca în multe alte situaţii, Cristina Neagu a deblocat lucrurile, punctând pentru 27-26 (min. 49). Apoi, Curea a majorat diferenţa din pasa lui Neagu pentru 28-26 (min. 51). De aici până la final, lucrurile s-au mai simplificat, CSM a condus şi cu trei goluri (31-28 în minutul 55), înainte de a se impune cu scorul final de 31-30.

CITEŞTE ŞI:

*CSM Bucureşti taie în carne vie: Antrenor dat afară şi acuze grave la adresa jocului echipei după ratarea Ligii Campionilor

*Neagu, scârbită de ce se întâmplă în România: Vedeta CSM-ului s-a dezlănţuit după finala mică a Ligii Campionilor

*Neagu, ce performanţă: Cea mai bună handbalistă a lumii a încheiat Liga Campionilor cu un bilanţ fantastic

Liga Campionilor, Final Four, Budapesta

Sâmbătă

CSM Bucureşti – Gyor 20-26

Rostov-Don – Vardar 19-25

Astăzi

Finala mică: CSM Bucureşti – Rostov-Don 31-30

Au marcat pentru CSM: Udriştioiu 3, Frafjord 1, Gullden 6, Curea 5, Neagu 3, Jacobsen 1, Jorgensen 7, Manea  1, Kurtovici 1, Niombla 2, Mehmedovici 1

Finala: Gyor – Vardar ora 19.00, Digi Sport, Telekom Sport