Cristina Neagu și marele său regret. Meciul de coșmar de la care au început problemele naționalei

0

România a încheiat pe locul 12 Campionatul Mondial de handbal, iar jucătoarele naționalei  au revenit dezamăgite marți seară în țară. A fost un prilej pentru Cristina Neagu de a-și anunța oficial retragerea de la prima reprezentativă, în contextul în care ultimul ei vis, să evolueze la Jocurile Olimpice, nu mai este realizabil.

Cristina Neagu, o carieră de 17 ani în tricoul naționalei. Foto FRH

Cu această ocazie cea mai bună handbalistă a României a făcut o recapitulare a carierei la națională și a numit meciul care îi dă și acum coșmaruri. Cu medaliile de bronz la Campionatul European din 2010 și la Mondialul din 2015, naționala ”tricoloră” a dovedit că se află mereu în lumea bună a handbalului.

Cristina Neagu a dezvăluit că există un meci care încă o bântuie, jucat în 2017. Este vorba despre duelul împotriva Cehiei de la Campionatul Mondial din urmă cu 6 ani, din faza optimilor de finală, pe care România l-a pierdut la limită, 27-28, după ce avea 3 goluri în față la pauză. Neagu a înscris de 13 ori în acea partidă, insuficient pentru ca România să avanseze în sferturile competiției. Cu o victorie atunci, ”tricolorele” ar fi mers în ”sferturi” și și-ar fi menținut trendul de a se bate cot la cot cu celelalte echipe mari ale lumii.

Din 2018, rezultate mediocre

Reconstrucția a început cumva din 2016, când nume importante s-au retras de la echipa națională. Totuși, am reușit să facem o echipă bună, să obținem cel puțin în perioada 2016-2018 rezultate bune, chiar dacă la Mondialul din 2017 am ieșit pe locul 10. Cred că și acum mai am coșmaruri cu meciul împotriva Cehiei”, a declarat Neagu marți, la revenirea în țară.

De la acel moment, România a mai avut o singură răbufnire de orgoliu, în 2018, când a fost pe locul 4 la Europeanul din Franța. Apoi au venit numai clasări sub locul 10 la turneele finale, plus ratarea a două Olimpiade.