Bölöni a trăit ca în filmul „Marea evadare“: scenariul incredibil prin care a evitat retrogradarea directă

0

Metz, echipa antrenată de fostul internaţional român Ladislau Bölöni (71 de ani), a reuşit să evite, cu mari emoţii, retrogradarea directă din prima ligă franceză, la finalul celei de-a 34-a etape, ultima a sezonului.

Ladislau Bölöni, antrenor Metz. FOTO: Facebook

Pasionantă a fost lupta pentru evitarea retrogradării, dar în cele din urmă Metz a avut şansă, însă emoţiile sale nu s-au terminat. Echipa pregătită de Bölöni nu avea prea multe şanse în faţa campioanei PSG, mai ales după ce a primit două goluri în primul sfert de oră.

Singura sa speranţă era ca ''lanterna roşie'', Clermont, deja retrogradată, să reziste pe terenul rivalei Lorient. Clermont s-a ţinut bine în prima repriză, dar a încasat două goluri pe finalul acesteia, iar apoi încă trei după pauză. Așadar, la final, atât Metz, cât şi Lorient aveau acelaşi număr de puncte şi acelaşi pasiv la golaveraj, -23, departajarea făcându-se la numărul de goluri marcate, în deplasare, în meciurile directe. Metz s-a impus la Lorient cu 3-2, în timp ce Lorient a câştigat la Metz cu 2-1.

Metz va juca un baraj pentru supravieţuire cu o echipă din Ligue 2, învingătoarea dintre AS Saint-Etienne (locul 3) şi Rodez (4) sau Paris FC (5). Rodez şi Paris FC se vor înfrunta pe 21 mai, partida Saint-Etienne - Rodez/Paris FC va avea loc pe 24 mai, în timp ce barajul pentru Ligue 1 se va disputa în dublă manşă, pe 30 mai şi 2 iunie (Metz).

Rezultatele ultimei etape din Ligue 1:

Monaco - Nantes 4-0

Au marcat: Ben Yedder (6), Kehrer (10), Mohamed Camara (24 - penalty), Ben Seghir (61).

Lorient - Clermont 5-0

Au marcat: Abergel (38), Mohamed Bamba (42 - penalty), Bouanani (54), Bamba Dieng (63, 90).

Lille - Nice 2-2

Au marcat: Hakon Haraldsson (55), Benjamin Andre (73), respectiv Laborde (10), Lotomba (90+3).

Olympique Lyon - Strasbourg 2-1

Au marcat: Lacazette (39, 90+6 - penalty), respectiv Habib Diarra (63).

Emanuel Emegha (Strasbourg) a ratat un penalty în min. 77.

Reims - Rennes 2-1

Au marcat: Abdelhamid (48 - penalty), Akieme (80), respectiv Rieder (90+5).

FC Metz - Paris Saint-Germain 0-2

Au marcat: Soler (7), Kang-in Lee (12).

Lens - Montpellier 2-2

Au marcat: Wahi (4), Deiver Machado (45+3), respectiv Maamma (58), Lucas Mincarelli (74).

Toulouse - Brest 0-3

Au marcat: Mahdi Camara (48), Amavi (54), Lala (90).

Le Havre - Olympique Marseille 1-2

Au marcat: Bayo (90+7 - penalty), respectiv Aubameyang (64), M. Murillo (77).