Atletism: Oprea, locul 3 în Franţa, la Lievin

0
Marian Oprea

Marian Oprea s-a clasat pe locul 3 în proba de triplusalt, cu un rezultat de 17,07 m, în cadrul Grand Prix-ului atletic indoor de la Lievin (Franţa).

Proba a fost câştigată, cu cea mai bună performanţă mondială a anului, de francezul Teddy Tamgho - 17,64 m, în timp ce pe locul secund s-a situat Alexis Copello (Cuba) - 17,14 m.

Cea mai bună performanţă a atletului român în acest sezon este 17,20, reuşită săptămâna trecută la Atena şi cu care a obţinut calificarea la Campionatele Europene Indoor de la Paris (4-6 martie)

Proba masculină de 60 m garduri a revenit campionului olimpic cubanez Dayron Robles, cu 7"57/100, în timp la săritura cu prăjina primul s-a clasat francezul Renaud Lavillenie - 5,90 m. În cursa masculină de 60 m plat, câştigată de jamaicanul Lerone Clarke (6"59/100), triplul campion european în aer liber, francezul Christophe Lemaitre, a sosit abia al 6-lea, cu 6"69/100. La 800 m s-a impus kenyanul Richard Kiplagat - 1'46"99/100.

În concursul feminin, proba de triplusalt a fost câştigată de Ohla Saladuha, din Ucraina, cu 14,37 m, în timp ce la 1.500 m masculin kenyanul Nixon Kiplimo Chepseva a realizat cea mai bună performanţă mondială a sezonului cu 3'35"78/100.