Care au fost cele mai urmărite competiţii sportive de la Jocurile Olimpice, la TVR

0
Cătălina Ponor şi Marian Drăgulescu au fost principalii reprezentanţi ai gimnasticii româneşti la Jocurile Olimpice de la Rio 2016

Competiţiile de gimnastică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio au fost cele mai urmărite de către români, peste 880.000 de telespectatori din toată ţara urmărind la TVR evoluţia Cătălinei Ponor.

Finala de gimnastică feminină de la ediţia din acest an a Olimpiadei a fost cea mai urmărită competiţie din România pe toate cele trei segmente de public (naţional, urban şi comercial), potrivit site-ului Paginademedia.ro

Evoluţia Cătălinei Ponor, care s-a clasat pe locul şapte în finala de la bârnă, a fost urmărită de peste 880.000 de telespectatori din întreaga ţară.

În topul preferinţelor românilor la această Olimpiadă s-au mai aflat gimnastica masculină, handbalul şi judo-ul feminin, dar şi tenisul. Finala la sărituri, unde Marian Drăgulescu  a terminat pe locul patru, a ţinut în faţa micilor ecrane 814.000 de telespectatori, mai scrie Paginademedia.ro. Podiumul a fost completat de handbalul feminin – meciul dintre România şi Norvegia a fost urmărit de 790.000 de persoane, în timp ce România-Spania a avut 779.000 de privitori.

Competiţia de judo feminin (recalificări) a avut 697.000 de telespectatori, finala la gimnastică feminin – 622.000 de telespectatori, calificările la gimnastică feminin – 521.000 de telespectatori, finala la cal cu mânere – 510.000 de telespectatori, gimnastică feminin (medalii) – 498.000 de telespectatori, iar meciul de handbal România-Brazilia – 479.000 de telespectatori. Topul complet poate fi consultat pe Paginademedia.ro..