Ion Iliescu crede ca premierul nu are destule puteri

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Haideti sa nu inventam teme si probleme", a afirmat, in a doua zi a vizitei la Timisoara, Ion Iliescu, in momentul in care a fost intrebat despre strangerea in mana primului-ministru a controlului

"Haideti sa nu inventam teme si probleme", a afirmat, in a doua zi a vizitei la Timisoara, Ion Iliescu, in momentul in care a fost intrebat despre strangerea in mana primului-ministru a controlului mai multor institutii. Presedintele a explicat ca el insusi a fost cel care a aprobat ca un oficiu special care sa se ocupe de investitorii straini sa fie in directa subordonare a premierului, pentru o scadere a birocratiei. Cat priveste Departamentul de comert exterior, Iliescu a sustinut ca, atat timp cat s-a aflat in subordinea Ministerului de Externe, "nu a mers foarte bine si de aceea se cauta o solutie. Aceasta este una provizorie, pana cand vom gasi o formula definitiva". Cat priveste Agentia Nationala de Securitate, Ion Iliescu sustine ca aceasta institutie va trebui sa lucreze atat cu Ministerul de Interne, cat si cu cele doua Servicii de informatii, chiar si cu Parlamentul, fapt pentru care a catalogat subordonarea ANS fata de MAE ca fiind "nepotrivita". In urmatoarea perioada, va fi stabilita subordonarea exacta a ANS. Presedintele Iliescu a concluzionat ca "nu este vorba de centralizarea puterii in mainile premierului. Vreau sa va spun ca in Anglia si in alta parte, unde seful statului n-are prerogative, toate aceste atributii sunt in mainile premierului. Asa ca e mai multa centralizare la premieri in multe state vest-europene decat este la noi. Sa nu fabulam prea mult pe aceasta tema".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite