Diferența de viziune între UDMR și guvernul de la Budapesta pe tema alegerilor din România. Ce a spus Kelemen Hunor la o zi de la declarațiile lui Orban

0
Publicat:
Ultima actualizare:

La o zi după ce premierul maghiar Viktor Orban l-a lăudat pe George Simion pentru discursul „suveranist” și „pro-creștin”, Kelemen Hunor, președintele UDMR, l-a acuzat pe șeful AUR că este „anti-maghiar”.

„Simion nu este nici suveranist, nici creștin –  este anti-maghiar! Nu vom uita că a dansat pe mormintele bunicilor noștri (n.r. referindu-se la scandalul de la Valea Uzului) și nu vom uita că ne-a atacat, cu sute de procese, limba noastră maternă, steagurile și simbolurile noastre. Haideți să-l oprim pe Simion pe 18 mai, haideți să mergem la vot și să-l susținem pe Nicușor Dan! #STOPSimion”, a spus Kelemen Hunor într-un mesaj postat în limba maghiară pe contul său de Facebook.

Pentru susținerea lui Nicușor Dan, UDMR mizează pe voturile celor peste 1 milion de cetățeni români de etnie maghiară, comunitate care a fost atacată constant de AUR.

Viktor Orban și Kelemen Hunor, la o conferință, în 2019. FOTO Inquam Photos/Raul Stef
Viktor Orban și Kelemen Hunor, la o conferință, în 2019. FOTO Inquam Photos/Raul Stef

Ruptură între UDMR și guvernul de la Budapesta pe tema alegerilor din România

Afirmațiile lui Kelemen Hunor vin dupǎ afirmațiile premierului Ungariei, Viktor Orban, care a declarat, într-un discurs ținut vineri, 9 mai, că România și Ungaria contează una pe cealaltă în „luptele lor pentru creștinism și suveranitate” și l-a citat pe candidatul AUR în alegerile prezidențiale, George Simion, deși UDMR anunțase deja că îl susține pe Nicușor Dan în turul doi al prezidențialelor. 

„Ieri, în timpul dezbaterii prezidențiale din România, Ungaria a fost menționată în legătură cu creștinismul. Unul dintre candidați, domnul Simion, a spus următoarele: «Acum este timpul pentru o Europă a națiunilor, o Europă creștină în care vom lupta pentru dreptul nostru de a fi cetățeni europeni». Acest lucru nu a fost spus în Ungaria, ci în România, și noi suntem total de acord. Noi împărțim un destin istoric cu poporul român”, a spus Viktor Orban.

Premierul maghiar a mai precizat că „nu ne vom amesteca în luptele din alegerile prezidenţiale în desfăşurare acum în România, dar (...) asigurăm poporul român şi pe viitorul său preşedinte că susţinem cooperarea şi nu vom sprijini nicio tentativă de izolare sau de răzbunare politică împotriva României sau a liderilor săi”.

Amintim că Guvernul Viktor Orban s-a folosit de fondurile sale și de influența politică pentru a finanța atât partide maghiare radicale de pe teritoriul României, dar fără putere reală, însă a sprijinit și cea mai relevantă formațiune, UDMR, prin banii dați unor ONG-uri conduse de lideri ai formațiunii.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite