Viitorul construieşte viitorul naţionalei: Câţi jucători lansaţi de Hagi în fotbal sunt în loturile României

Viitorul construieşte viitorul naţionalei: Câţi jucători lansaţi de Hagi în fotbal sunt în loturile României

Gheorghe Hagi a spus, acum câţiva ani, că Academia lui de fotbal va forma scheletul naţionalei României. Iar timpul dovedeşte că fostul căpitan al tricolorilor a avut dreptate!

În lotul anunţat, marţi seară, de Mirel Rădoi, selecţionerul naţionalei de tineret, pentru Euro 2019 (16-30 iunie, Italia şi San Marino) se regăsesc şase fotbalişti care evoluează acum la Viitorul şi alţi patru (Manea, Nedelcu, Cicâldău, Florinel Coman) care au fost lansaţi în fotbalul mare de Hagi. 

Iar influenţa Viitorului asupra echipelor naţionale devine şi mai puternică, atunci când parcurgem lista convocaţilor, anunţată de selecţionerul Cosmin Contra pentru următoarele două meciuri din preliminariile Euro 2020. Acolo, Viitorul îi are pe Băluţă şi pe Ianis Hagi, amândoi prezenţi şi în lotul de tineret, dar şi pe Benzar (FCSB), Răzvan Marin (Ajax) şi pe Cicâldău (CS U Craiova), jucători care au plecat de la formaţia din Ovidiu.

Cei 23 de jucători convocaţi pentru Euro 2019

*Portari: I. Radu (Genoa), Căbuz (Hermannstadt), A. Vlad (FCSB)

*Fundaşi: Manea (CFR Cluj), Nedelcearu (FC Ufa), A. Rus (Sepsi), Paşcanu (Leicester), Ghiţă (Viitorul), Fl. Ştefan (Sepsi), Boboc (Viitorul)

*Mijlocaşi: Băluţă (Viitorul), Nedelcu (FCSB), Cicâldău (CSU Craiova), Ciobanu (Viitorul), Man (FCSB), I. Hagi (Viitorul), Fl. Coman (FCSB), Olaru (Gaz Metan), Drăguş (Viitorul), Vl. Dragomir (Perugia)

*Atacanţi: Puşcaş (Palermo), Ad. Petre (Esbjerg), A. Ivan (Rapid Viena)


Euro 2019 (16-30 iunie, Italia & San Marino)

*Grupa A: Italia, Spania, Polonia, Belgia
*Grupa B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria
*Grupa C: Anglia, Franţa, România, Croaţia

Programul grupei C

*18 iunie: România – Croaţia (San Marino, 19.30), Anglia – Franţa (Cesena, 22.00)

*21 iunie: Anglia – România (Cesena, 19.30), Franţa – Croaţia (San Marino, 22.00)

*24 iunie: Franţa – România (Cesena, 22.00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22.00)

*Din cele trei grupe se vor califica în semifinale câştigătoarele şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: