VIDEO Revenire impresionată şi victorie mare pentru Sorana Cârstea la Australian Open, după ce a irosit şase mingi de meci

0

Sorana Cârstea a obţinut o victorie extrem de muncită în primul tur de la Australian Open, unde a trecut de Zarina Dyas, din Kazahstan.

Pe o căldură mare şi un teren secundar, dar în faţa a peste 500 de spectatori, dintre care un sfert români, Sorana Cârstea a avut de muncă în meciul cu Zarine Dyas (locul 60 WTA). Jucătoarea din Kazahstan a început mai bine şi  a câştigat primul set cu 7-5.

Jucătoarea noastră a revenit însă în setul doi, pe care şi l-a adjudecat cu 6-4, deşi la un moment dat dăduse semne de nervozitate. În decisiv, ea a jucat mult mai bine şi a câştigat cu 6-3, punând capăt partidei în ultimul game în care a irosit şase mingi de meci. Partida a durat două ore şi 19 minute, iar spre finalul ei Sorana a fost încurajată de un grup de tineri, care zilnic fac show la meciurile disputate pe terenurile secundare.

În turul II, Sorana va evolua cu Lucie Safarova, din Cehia.

VIDEO Sorana Cârstea despre un moment tensionat: "Ştiam ce am făcut!"