Surpriză de proporţii la Beijing: A doua jucătoare a lumii a fost învinsă după primul meci. Avea şanse la locul 1

0

China Open a programat, astăzi, ultimele meciuri din calificări, dar şi primele dueluri de pe tabloul principal. Şi deja am avut parte de un meci al cărui rezultat a făcut înconjurul lumii.

Simona Halep (5 WTA) va debuta, duminică dimineaţă (după ora 09.00, Digi Sport 2) la turneul de la Beijing, dar până atunci românca a scăpat de cea mai periculoasă adversară cu care se putea intersecta în sferturi.

Vorbim despre Karolina Pliskova (2 WTA), care a fost învinsă în runda inaugurală de Jelena Ostapenko (74 WTA), scor 5-7, 6-3, 5-7. Meciul a durat două ore şi 28 de minute.

Pliskova a început China Open la doar 321 de puncte de liderul Ashleigh Barty şi, având în vedere că turneul de la Beijing valorează 1.000 de puncte, cehoaica avea şanse de a ajunge pe locul 1 WTA după această întrecere.

Tot astăzi, la Beijing, au fost eliminate Julia Goerges (25 WTA) şi Garbine Muguruza (26 WTA). Prima a cedat în faţa lui Hercog (52 WTA), în timp ce Muguruza a fost învinsă de Kenin (17 WTA).