Liga Campionilor. Spectacol total în meciul Salzburg - Bayern

0

Deşi la Salzburg, Bayern Munchen venea ca mare favorită în prima manşă a „optimilor” Ligii Campionilor, evoluţa meciului a contrazis aşteptările.

Bavarezii au fost cei care au avut prima mare ocazie de gol în minutul 10. Lansat excelent în flancul drept, Gnabry a driblat uşor pe Ulmer, dar şutul său a fost respins de Kohn.

Minutul 21 a venit cu marea surpriză. Intrat pe teren în minutul 12, în locul accidentatului Okafor, Chikwubuike Adamu (21 de ani) o aducea în avantaj pe Slazburg prin şutul perfect „la lung”, imparabil pentru Ulreich.

Putea fi chiar 2-0 pentru austrieci, dar Aaronson nu a putut să-l învingă pe portarul neamţ din interiorul careului.

Abia din acest moment Bayern s-a trezit la viaţă şi a pus stăpânire pe joc.

Sane şi Coman au ratat cele mai mari ocazii ale bavarezilor în prima repriză.

Repriza secundă le-a aparţinut în totalitate elevilor lui Nagelsmann.

Cu un Robert Lewandowski inexistent, cei care au punctat ocaziile nemţilor au fost Leroy Sane, Kingsley Coman şi Serge Gnabry.

Şutul lui Coman a fost blocat excelent de portarul Kohn, cel mai bun jucător de pe teren.

Cea mai importantă ocazie a bavarezilor a venit în minutul 76, când Leroy Sane a şutat din unghi, Kohn a respins în faşă, dar Gnabry nu a reuşit să înscrie din câţiva metri.

Scorul putea să ajungă la 2-0, dar la finalul unui contraatac purtat de Adeyemi, Adamu a ratat incredibil cu poarta goală, după ce Ulreich respinsese în prealabil la şutul atacantului german.

Ocazia s-a răzbunat şi Bayern a reuşit să egaleze în minutul 90 prin Coman după o neatenţie în apărarea gazdelor.

RB Salzburg şi Bayern Munchen au remizat, astfel, scor 1-1, în prima manşă a „optimilor” Ligii Campionilor, într-un meci în care nemţii au avut emoţii până în minutul 90.

După acest egal, prima şansă pentru calificarea în sferturi aparţine formaţiei germane.