România a fost afectată! Cum a schimbat Olimpiada de la Rio ierarhiile în sportul mondial şi cine a mai avut de suferit

0
Rio 2016 s-a terminat

Olimpiada de la Rio de Janeiro a fost cea mai slabă după cea de la Helsinki, din 1952, confirmând declinul sportului românesc.

Din păcate, faptul că România a obţinut doar cinci medalii la Rio, între care numai una de aur, ne afectează şi în clasamentul all time, în care am pierdut poziţia a 15-a. România a fost întrecută de Coreea de Sud, care la aceste Jocuri Olimpice a cucerit nouă medalii de aur ajungând la un total de 90, cu una mai mult decât ţara noastră. Ameninţător s-a apropiat şi Olanda, care are 85 de medalii de aur (8 câştigate la Rio) faţă de cele 89 ale noastre.

Olimpiada de la Rio a schimbat şi poziţia altor echipe în ierarhia all time. Cea mai importantă pare ascensiunea Chinei, care a urcat pe locul 4, depăşind Franţa. Şi Rusia, deşi văduvită de mulţi sportivi suspendaţi pe caz de dopaj, a urcat în top.