Românce fragile: Ana Bogdan a pierdut un meci pe care îl controla! Cum a „reuşit“ să o imite pe Buzărnescu

0
Ana Bogdan
Ana Bogdan

România a avut patru sportive pe tabloul principal la Istanbul: Irina Bara (186 WTA), Mihaela Buzărnescu (30 WTA), Sorana Cîrstea (97 WTA) şi Ana Bogdan (150 WTA).

Dacă Bara a pierdut în primul tur, fiind învinsă de Sorana Cîrstea, în schimb, celelalte trei jucătoare au fost eliminate, pe rând, după al doilea meci!

Ultima care a părăsit turneul a fost Ana Bogdan, bătută, astăzi, de Petra Martici (40 WTA). Eşecul ei a amintit de cel înregistrat, ieri, de Mihaela Buzărnescu. Aceasta a servit, la un moment, la 5-3, pentru câştigarea partidei. Şi-a pierdut însă serviciul, iar apoi n-a mai luat niciun game, cedând în decisiv cu 5-7!

Ana Bogdan a pornit cu un prim set luat cu 6-4, iar în setul doi a revenit de la 3-5, a egalat, după care n-a mai luat niciun game şi a cedat cu 5-7! În decisiv, românca a pierdut fără emoţii: Martici a condus cu 3-1, 4-2 şi 5-3, înainte de a se impune cu 6-3.