Prima „bombă“ de la US Open: A fost eliminată campioana din 2016! A căzut şi un alt cap de serie după un eşec categoric

0
Angelique Kerber

Aşa cum se întâmplă în tenisul feminin, fiecare turneu furnizează nişte surprize uriaşe încă din primul tur, confirmând că orice sportivă din Top 100 e capabilă să o învingă pe alta din această zonă a clasamentului.

US Open 2019 nici nu şi-a început bine prima zi şi au şi venit deja două surprize de proporţii!

Cea mai mare a fost eliminarea lui Angelique Kerber (14 WTA), nemţoaica pentru care turneul de acum trei ani s-a încheiat cu câştigarea trofeului la Flushing Meadows. De această dată însă, Kerber a fost eliminată în turul I, după un duel cu Mladenovici (54 WTA), scor 5-7, 6-0, 4-6.

Continuă astfel forma dezastruoasă a lui Kerber care n-a mai bătut pe nimeni de la 2 iulie, suferind patru eşecuri în ultimele patru partide la Wimbledon (turul II), Rogers Cup, Cincinnati şi acum US Open.

Un alt rezultat surprinzător a fost eliminarea suferită de Caroline Garcia (27 WTA). Franţuzoaica a fost învinsă de Jabeur (62 WTA), scor 6-7, 2-6.