O campioană fără lider: întâmplarea care arată o mare problemă la CSM Bucureşti

0
Aurelian Roşca

Campioana Europei a pierdut, sâmbătă, în deplasarea cu Larvik, scor 33-35, după un meci care putea trimite CSM pe locul 2 în Grupa Principală II din Liga Campionilor.

Bucureştencele au condus cu 10-6 în Norvegia, însă, după un start bun, au pierdut, treptat, controlul meciului. La pauză, scorul a fost, totuşi, egal: 18-18.

Echipa lui Aurelian Roşca a plătit, ulterior, preţul pentru un start prost în partea secundă. În numai patru minute, tabela a arătat 22-18, iar în minutul 47 diferenţa era uriaşă: 30-24 pentru Larvik. CSM a avut însă o revenire, s-a apropiat la 34-33, dar Niombla a ratat atacul şi, în loc să fie egal, formaţia gazdă a punctat încă o dată pentru 35-33.

Pentru CSM au marcat: Gullden 7, Curea 1, Ayglon 4, Brădeanu 1, Tostensson 5, Martin 8, Niombla 4, Lobach 2, Mehmedovici 1.

Din păcate, meciul cu Larvik a scos în evidenţă şi lipsa de autoritate a antrenorului Aurelian Roşca. În time-out-uri, indicaţiile au fost date, în mare, de Isabelle Gullden! CSM e, în continuare, pe ultimul loc calificant în sferturi şi îşi poate asigura prezenţa în această fază, etapa viitoare, cu o victorie cu Krim Ljubljana, o formaţie cu jucătoare neplătite de patru luni.

6. Esbjerg 8 4p

Meciurile rămase pentru românce: CSM – Krim (vineri, ora 20.00, Digi Sport, Dolce Sport), Esbjerg – CSM (12 martie, ora 16.00, Digi Sport, Dolce Sport)