Medalii pentru Romania la CE de tineret

0

Atletii romani Marian Oprea si Maria Rus au obtinut, sambata, medaliile de argint, respectiv bronz in cadrul Campionatelor Europene pentru tineret, care se desfasoara la Bydgoszcz (Polonia). Marian

Atletii romani Marian Oprea si Maria Rus au obtinut, sambata, medaliile de argint, respectiv bronz in cadrul Campionatelor Europene pentru tineret, care se desfasoara la Bydgoszcz (Polonia). Marian Oprea s-a clasat pe locul al doilea in proba de triplu salt, cu o performanta de 17,28 metri, in timp ce Maria Rus a ocupat pozitia a treia la 400 metri garduri, cu timpul de 57 de secunde si o sutime. In proba de 3.000 metri obstacole, Alina Proca s-a clasat pe locul al patrulea, cu timpul de noua minute, 48 de secunde si 15 sutimi. Tot pozitia a patra a ocupat-o si Alina Militaru in proba de saritura in lungime, cu o performanta de 6,55 metri. In aceeasi proba, Livia Pruteanu s-a clasat a opta, cea mai buna saritura a sa masurand 6,36 metri. Duminica, in finale vor mai evolua Danut Simion la saritura in lungime, Alina Rapanu si Mihaela Olaru la 800 metri, Alina Dinu si Constanta Stucan la triplu salt, Marius Gheorghe la 5.000 metri.