Manchester United a eliminat echipa lui Chipciu şi Stanciu, Anderlecht, în sferturile Ligii Europa

0
Marcus Rashford marcând golul victoriei cu formaţia belgiană Anderlecht/ Foto: EPA

Formaţia Manchester United s-a calificat în semifinalele Ligii Europa după ce a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 după prelungiri, pe Anderlecht Bruxelles. Olympique Lyon, Ajax Amsterdan şi Celta Vigo sunt celelalte echipe calificate în semifinalele Ligii Europa.

Formaţia Manchester United s-a calificat în semifinalele Ligii Europa după ce a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 după prelungiri, echipa lui Alexandru Chipciu şi Nicolae Stanciu, Anderlecht Bruxelles, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, scorul a fost 1-1. În semifinale au acces şi Olympique Lyon şi Ajax Amsterdam, aceasta din urmă după ce a înscris două goluri în inferioritate numerică în confruntarea cu Schalke, scor 2-3.

La Manchester, au marcat Mkhitaryan '10 şi Rashford '107 pentru gazde, respectiv Hanni '32 pentru oaspeţi.

Alexandru Chipciu a jucat până în minutul 64, când a fost schimbat cu Bruno, iar Nicolae Stanciu a intrat pe teren în minutul 64, în locul lui Hanni.

Olympique Lyon şi Ajax Amsterdan s-au calificat după următoarele rezultate:

Beşiktaş - Olympique Lyon 2-1 după prelungiri, 6-7 la loviturile de departajare (1-2 în tur)

Au marcat: Talisca '27, '58 / Lacazette '34

Schalke 04 - Ajax Amsterdam 3-2 după prelungiri (0-2 în tur)

Au marcat: Goretzka '53, Burgstaller '56, Caligiuri '101 / Viergever '111, Younes '120

În minutul 80, de la Ajax a fost eliminat Veltman.

Joi s-a calificat în semifinalele Ligii Europa şi Celta Vigo, după ce a remizat, scor 1-1, în returul cu Genk. În prima manşă, scorul a fost 3-2 pentru spanioli.

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon.